Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da Türkiye’den turistlerin girişine yasak sürecek gibi

Büyük bir sürpriz karar gelmezse Yunanistan’ın Ağustos ayının ilk iki haftasında da Türkiye olan sınır kapılarının açılması beklenmiyor.

AB’nin seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasını tavsiye ettiği güncellenen yeni listesinde Türkiye’ye yasak sürüyor. AB tavsiye kararlarına uyan Yunanistan’ın da yasak kararına uyması bekleniyor.

AB’nin seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasını tavsiye ettiği güncellenen yeni listesine hiçbir ülke ilave edilmedi. Aksine bir önceki lisyede yer alan Cezayir’e AB kapıları kapandı. 

Öte yandan Türkiye, ABD ve Rusya gibi ülkelere AB ülkelerinin seyahat kısıtlamaları devam etmesi bekleniyor.

Koronavirüs nedeniyle mart ayında sınırlarını kapatan Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, seyahat kısıtlamalarının kaldırıldığı ülkeler listesini daralttı.

AB Konseyi, üçüncü ülkelerden zorunlu olmayan seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasının tavsiye edildiği ülkeler listesini güncelledi. 

Listeye göre, salgın tedbirleri kapsamında mart ayında kapatılan AB’nin dış sınırları, önceki listede olduğu gibi Avustralya, Kanada, Japonya, Gürcistan, Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, Güney Kore, Tayland, Tunus ve Uruguay’a kademeli olarak açılacak.

AB ülkelerinin vatandaşlarına seyahat izni vermesi halinde Çin’e de kısıtlama uygulanmayacak. 

Önceki listede seyahat kısıtlamasının kaldırılması tavsiye edilen Cezayir’e ise AB sınırları yeniden kapatılacak.

Türkiye, ABD, Rusya, Brezilya, Hindistan, Sırbistan ve Karadağ gibi ülkelere AB ülkelerinin seyahat kısıtlamaları devam edecek.

Öte yandan, söz konusu liste, ülkelerdeki Covid-19 durumuna ve vaka sayısına göre tekrar güncellenecek.

AB, mart ayında salgının yayılmasını engellemek için 27 üye ülkenin yanı sıra Schengen bölgesinin parçası olan İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre’ye zorunlu olmayan seyahatlere kısıtlamalar getirmişti. 

Üye ülkeler için bağlayıcılığı bulunmayan liste, tavsiye niteliği taşıyor. Bilimsel verilere dayanarak hazırlandığı iddia edilen listenin siyasi olduğu ve objektif kriterlere dayanmadığı eleştirileri de yapılıyor.

Şu ana kadar AB tavsiye kararlarına uyan Yunanistan’ın kararları uygulamaya devam etmesi bekleniyor.