Kalbinizin saat gibi çalışmadığını gösteren sekiz beklenmedik tehlike işareti - Azınlıkça
Yaşam

Kalbinizin saat gibi çalışmadığını gösteren sekiz beklenmedik tehlike işareti

Kalbinizin saat gibi çalıştığından ne kadar eminsiniz?

Kalbin düzgün çalışmasına yönelik, doğrudan kardiyovasküler sağlıkla ilgili olmasa da, yine de sağlığımız için göz ardı edilmemesi gereken bazı görünmez tehlike işaretleri vardır.

Kalbimiz olmadan, herhangi bir bedensel işlevi yerine getiremezdik. Ancak, bir sorun olup olmadığını anlamak her zaman kolay değildir ve işlevlerini kontrol etmeliyiz.

New York’ta yaşayan bir kardiyolog, Dr. Satjit Bhusri kanayan diş etlerinden açıklanamayan yorgunluğa kadar, görünüşte ilgisiz görünen kalple ilgili aşağıdaki belirtiler aslında vücudumuzun temel mekanizmasının muhtemelen bakıma ihtiyacı olduğu konusunda bizi uyarıyor.

Ağır horlama

Horlama her zaman tehlikeli değildir, ancak günlük bir alışkanlık haline geldiğinde uyku apnesinin bir işareti olabilir. Uyku apnesi olan kişiler farkında olmasalar da uyku sırasında saatte 20-30 kez nefes almayı durdurabilirler. Johns Hopkins Medicine’e göre, bu solunum bozukluğu nedeniyle kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler hastalık riski artıyor.

Daha az bacak kılı

Saç dökülmesi yaşlanmanın doğal belirtilerinden biri olsa da bacaklarda meydana geldiğinde periferik arter hastalığının bir belirtisi olabilir. Bu durum, kalp krizi veya felce yol açabilen koroner kalp hastalığı ve serebrovasküler hastalık riskini artırır.

Tükenmişlik

Düşük enerjiyi günlük yaşamın yoğun ritmine kolayca bağlayabilir ve bunun kalp işlev bozukluğundan kaynaklanma olasılığını ortadan kaldırabiliriz. Dr. Bhusri, ‘Kalp kası veya kapakçıkları iflas etmeye başladığında, belirtiler yorgunluk kadar hafif olabilir’ diyor.

Merdivenlerde nefes nefese kalma

Eskiden kolayca tırmanırken merdivenleri çıkmak artık bir angarya mı? Hareket gerektiren günlük aktivitelerde zorlanıyor musunuz? O zaman tüm bunlar, vücudunuza verimli bir şekilde kan pompalayamadığı için kalbinizin en iyi durumda olmadığına dair işaretler olabilir.

Artan stres

Current Psychiatry Reports’ta yayınlanan araştırmaya göre stres, anksiyete ve panik ataklar çarpıntıya neden olabilir ve anksiyete bozuklukları da kardiyovasküler problemlerle bağlantılıdır. Bu nedenle, günlük yaşamınızda stres ön plandaysa, kalbinizi de kontrol etmeyi unutmayın çünkü ruh sağlığı, kalp ve damar sağlığı ile ilişkilidir.

Baş dönmesi

Yetersiz kan dolaşımı nedeniyle beyne yeterli kan ulaşmaz, bu da hem beyne hem de denge hissini koruyan iç kulağa uygun kan akışının olmamasına neden olur. Böylece baş dönmesi hissi veya bayılma eğilimleri yaratılır.

Göğüs ağrısı

Göğüs bölgesinde gerginlik, ağrı ve hatta yanma fark ettiğimiz an ve özellikle egzersiz sonrası doktorumuza haber vermemiz gereken andır. Bu nedenle kan dolaşımı düzgün yapılmadığında göğüs, kol, boyun ve sırt çevresinde ağrılar oluşur.

Fırçalarken diş etlerinde kan

Hipertansiyon’da yapılan bir araştırmaya göre, diş eti iltihabına ek olarak, diş eti hastalığı olan periodontitis, daha yüksek sistolik kan basıncı ve tansiyon ilaçları kullanan kişilerde daha kötü kan basıncı kontrolü ile ilişkilidir.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Journalist, writer and editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yaşam

Kalp Sağlığını Koruma Yöntemleri: Bol Su ve Sıvı Tüketiminden Güneşten Korunmaya...

Kalp, insan vücudunun en önemli organlarından biridir. Vücudun kan dolaşımını sağlayan kalp, vücudun tüm hücrelerine oksijen ve besin maddelerini taşıyan kanın pompalanmasından sorumludur.
Devamını oku...
Yaşam

40 yaş üzerindekiler arasında kanser vakaları niye arttı?

Kanserin çoğunlukla yaşlıları etkileyen bir hastalık olduğunu düşünebiliriz ancak yeni veriler endişe verici bir eğilimi vurguluyor.
Devamını oku...
Yaşam

Yaz ve gastroenterit: Nelere dikkat edilmeli?

Gastroenterit (mide iltihabı), dış sıcaklıklara uzun süre maruz kalma veya yetersiz hijyen nedeniyle gıdalardaki patojenik mikroorganizmaların çoğalması nedeniyle yaz aylarında yaygındır.
Devamını oku...