Beyin kanaması tehlikesinden kurtulmak için günde kaç saat uyumalıyız? - Azınlıkça
Yaşam

Beyin kanaması tehlikesinden kurtulmak için günde kaç saat uyumalıyız?

Fransız araştırmacılar, 7-8 saat süren uykunun en iyi uyku türü olduğu konusunda karar kıldılar.

Ayrıca, iyi uyuyanların nadiren uyanıp gece boyunca dönüp durduklarını da belirten bilim adamları, bağlantıyı bulmak için 50 yaşın üzerinde 7 bin kişinin gece uyuma alışkanlıklarını izledi.

Neredeyse 10 yıla yayılan çalışma, en iyi uyku kalitesine sahip kişilerin beyin kanaması geçirme olasılığının yüzde 75 daha az olduğunu gösterdi.

Uzmanlar, birçok kalp hastalığının yanı sıra beyin kanamalarının da çoğunun, insanlar iyi uyursa önlenebileceğini söylüyor.

Çalışmanın yazarı Fransa Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Aboubakari Nambiema, ‘Uyku kalitesi ve miktarının kalp sağlığı için önemi, sağlıklı davranışların öğrenildiği yaşamın ilk yıllarında öğretilmelidir. Gece gürültüsünü ve iş stresini en aza indirmek, uykuyu iyileştirmeye yardımcı olabilir’ diyor.

Düzinelerce araştırma, yetersiz uykuyu kalp hastalığı ve kalp krizi ve beyin kanaması riskini artıran yüksek tansiyonla ilişkilendirdi.

Uykunun kalbe nasıl yardımcı olduğu açık değil. Ancak yeterli uyku almamak, kötü beslenme ve fiziksel hareketsizlik gibi kalbe zarar verebilecek sağlıksız alışkanlıklar tehlike riskini artırıyor.

Dr. Nambiema şunları söyledi: ‘Çalışmamız, kalp sağlığını korumak için iyi uykunun potansiyelini ve daha iyi uykunun daha düşük koroner kalp hastalığı ve felç riskleri ile ilişkili olduğunu gösteriyor. Ayrıca insanların büyük çoğunluğunun uyumakta zorluk çektiğini de bulduk. Kardiyovasküler hastalıkların dünya çapında önde gelen ölüm nedeni olmasıyla birlikte, sağlıklı bir kalbi korumak için iyi uykunun önemi konusunda daha fazla farkındalığa ihtiyaç var.’

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Günde 7 bin adımla kalp vakaları riskini yüzde 70 azaltın

Düzenli egzersiz, sağlığımızı iyileştiren veya koruyan, kardiyovasküler hastalıkları, diyabeti ve çeşitli kanserleri önleyen ve aynı zamanda yaşam kalitesini iyileştiren en önemli alışkanlıklardan biridir.
Devamını oku...
Yaşam

Bir avuç ceviz yemek organizmamıza neler sağlıyor?

Ceviz yiyenlerin, onlara sağlıkları üzerinde başka olumlu etkiler sunan benzersiz bir fenotipi vardır.
Devamını oku...
Yaşam

50 yaş altındakilerde kanser dörtnala gidiyor: Risk faktörleri neler?

Yapılan bir araştırma, meme, kolon, yemek borusu, böbrek, karaciğer ve pankreas kanserleri de dahil olmak üzere 50 yaşından önce teşhis edilen kanserlerin insidansının 1990 ve sonrasında dünya çapında dramatik bir şekilde arttığını ortaya koydu.
Devamını oku...