Yaz aylarında neden sıcak içecekler tercih edilmeli? - Azınlıkça
Yaşam

Yaz aylarında neden sıcak içecekler tercih edilmeli?

Hiç bir Doğu ülkesini ziyaret ettiniz ve oradaki insanların neden yazın en sıcak günlerinde bile sıcak çay içtiğini merak ettiniz mi?

Batılılar, geleneksel Çin tıbbının ışığında insan vücudunu anlayan biri için en gülünç suçu işler: Günün sıcağında buz gibi sıvılar içmek.

Yaz aylarında sıcak içecek fikri yüzlerce yıl öncesine dayanıyor. Çay, Hindistan vatandaşları için en popüler seçeneklerden biri ve tüketicilerin çoğu tropik veya çöl bölgelerinde bulunuyor. Bilim camiası da sıcak bir içeceğin yazın en sıcak günlerinde bile sizi serinletebileceğini kanıtlayan verilerle konuya ağırlık verdiler.

2012’de Profesör Ollie Jay, yazın sıcak bir içecek içmenin insan vücudunda depolanan ısı miktarını azaltabileceğini bulan ilk büyük araştırma parçasını yayınladı.

Çalışma sırasında profesör, gönüllülerden dış sıcaklık 24 derece ve atmosferdeki bağıl nem yüzde 23 olacak şekilde düşük yoğunlukta yaklaşık 75 dakika bisiklet sürmelerini istedi. Ardından gönüllüleri dört farklı gruba ayırdı ve onları sırasıyla 1,5 derece, 10 derece, 37 derece ve 50 derece sıcaklıkta su içmeye davet etti.

Sonuçlar etkileyiciydi. Egzersiz sonrası toplam vücut ısısı depolaması, daha soğuk bir sıcaklıkta su tüketenlere kıyasla en sıcak suyu tüketenlerin aslında daha düşüktü.

Yukarıdaki bulgulara yönelik bir açıklamanın doğrudan terleme süreci ile ilgili olduğu söylenmektedir. Ter, vücut ısısını düzenlemenin en temel yollarından biridir. Sıcak içecekler içmek de ter üretimini artırıyor gibi görünüyor ve sonuçta en sıcak yaz günlerinde bile daha serin hissetmemizi sağlıyor.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Bir avuç ceviz yemek organizmamıza neler sağlıyor?

Ceviz yiyenlerin, onlara sağlıkları üzerinde başka olumlu etkiler sunan benzersiz bir fenotipi vardır.
Devamını oku...
Yaşam

Kilo vermenize yardım eden 7 meyve

Meyve, sağlıklı bir beslenmeyi destekleyen vitaminler, lifler ve diğer besinlerle dolu, doğanın vazgeçilmez atıştırmalığıdır.
Devamını oku...
Yaşam

Yemekten sonra yükselen kan şekerini düşürmenin yolu

Birisi öğle veya akşam yemeğinden hemen sonra dans etmenizi isterse, ‘kötü’ niyeti olmayabilir, belki de sadece sağlığınızla ilgileniyordur.
Devamını oku...