Araştırma: Korona yabani hayvanlar arasında yayılıyor - Azınlıkça
Yaşam

Araştırma: Korona yabani hayvanlar arasında yayılıyor

Koronavirüs Kovid-19 salgını dünya genelinde yeni mutasyonlarla devam ederken yapılan araştırmalar neticesinde hayvanlar arasında da koronanın yayıldığı görülüyor.

Kovid-19’un Omikron varyantı dünya genelinde hızla yayılırken, salgının doğal ortamlarında yaşayan geyikler arasında da hızlı şekilde arttığı ortaya çıktı. 

İnsanlardan geyiklere altı kez virüs bulaştığı tespit edilirken, örnek alınan geyiklerin 3’te birinde Covid-19 tespit edildi.

Dünya genelinde insanlar için büyük bir sınava dönüşen Covid-19 salgını, vahşi doğada yaşayan canlıları da tehdit eder hale geldi. İnsanlardan hayvanlara bulaşan salgının özellikle geyikler arasında hızlı şekilde yayıldığı belirtildi.

ABD’de yapılan araştırmalarda en az 6 vakada insanların geyiklere Covid-19 bulaştırdığı tespit edildi. Aynı araştırmada alınan örneklerden her üç geyikten birinde aktif veya yakında zamanda salgının bulaştığına dair kanıt elde edildi.

Ohio Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada 360 geyiğin burunlarından sıvı örnekleri alınarak test yapıldı. Alınan örneklerin yüzde 35,8’i pozitif sonuç verdi.

Şu ana kadar geyiklerden insana Covid-19 bulaştığına dair kayıt olmadığını ancak bunun mümkün olduğunu söyleyen bilim insanları, vahşi doğada dolaşan virüsün salgınla mücadeleyi zorlaştıracağının altını çiziyor.

Geyiklerdeki mutasyonun yeni bir varyant üretmesi durumunda bunun çevrede yaşayanlar için risk oluşturabileceği kaydedildi. Ayrıca insanlar arasında şimdi görülmeyen ancak vahşi doğa canlılarının taşıdığı varyantların gelecekte insanlara bulaşabileceği belirtildi.

Vvirolog Suresh Kuchipudi, “Virüsün vahşi doğada bulunma olasılığı ve bilinmemesi rahatsız edici bir durum. Tamamen sürpriz bir şekilde yeni bir varyanta yakalanabiliriz” yorumunda bulundu.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 18.333 vaka 73 ölüm 668 entübe

Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu EODY 22 Ocak Cumartesi günü yaptığı duyuruyla son 24 saat içerisinde Yunanistan genelinde toplam 18.333 koronavirüs vakası tespit edildiğini açıkladı.
Devamını oku...
Yaşam

Bill Gates: Gelecekte daha ölümcül bir virüsle yüzleşmek zorunda kalabiliriz

Yaklaşık iki yıldır yaşamlarımızı altüst eden küresel koronavirüs Kovid-19 gibi olası bir salgın hakkında altı yıl önce uyarılarda bulunan Bill Gates, daha da karamsar bir açıklama yaptı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da şimdi de ‘Omikron 2’ adlı farklı bir varyant görüldü

Yunanistan’da Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu (EODY), 21 Ocak Cuma günü ülkede ilk ‘Omikron 2’ adlı farklı varyantın tespit edildiğini duyurdu.
Devamını oku...