Batı Trakyalı Rahmi Ali’den yeni hikaye kitabı: Bir öğle vakti - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakyalı Rahmi Ali’den yeni hikaye kitabı: Bir öğle vakti

Batı Trakya’nın ödüllü edebiyatçısı Rahmi Ali’nin “Bir öğle vakti” adlı yeni hikaye kitabı Türkiye’de okurlarının karşısına çıktı.

Batı Trakyalı edebiyatçı emekli öğretmen Rahmi Ali’nin “Bir öğle vakti” adlı hikaye kitabı Avrasya Yazarlar Birliği çatısı altında bulunan Bengü Yayıncılık tarafından basıldı.

2018 yılında “Türk Dünyası Yılın Edebiyat Adamı” seçilen yazar Rahmi Ali’nin yeni çıkan ve 12. Kitabı olan “Bir öğle vakti”, 21 hikayeden oluşuyor.

Rahmi Ali’nin kitaptaki hikayelerinden bir bölüm:

Hep öyle derdi babam: “Oraları bir başka.” Yeşilliklerden, ağaçlardan, bolluk-bereketten söz ederdi durmadan. İkide bir: “Ah o Serez ovası,” derdi. “Serez ovası, altın yuvası,” derler. Ben onun bu konuşmalarını, doğduğu, yaşadığı yerleri, gençlik günlerini özlediğine verirdim. Baba, baksana burada da az mı güzel yerler var; az mı ormanlar, bereketli ovalar var, deyince o, öyle ama oralar bambaşka yerler, derdi hep. Annem, zavallı, o da belki doğduğu o yerleri özlerdi de bu konuda hiç konuşmazdı; ama çoğu kez radyoda Rumeli türküleri söylenirken gözlerinden yaşlar süzülürdü. Onun bu haline dayanamaz, yanına giderdim. Anne, ne oluyor yine. Aaa, enikonu ağlıyor bu kadın. Bak sen. Ayol, çocukların, torunların hepsi yanında… Çok şükür herhangi bir derdimiz yok. Nedir bu ağlamaların böyle… İyice yanına sokulurdum ya; saçlarımı okşardı aynen küçüklüğümde yaptığı gibi; bilmiyorum, derdi, bu türküleri dinlerken gözlerim doluyor böyle. Nedenini ben de bilmiyorum. Bu türküler ağlatıyor beni… Sonra, Yunanistan’a gitme konusunda özellikle konuşmayan annem bir gün yanıma geldi; bak, oraya gittiğinde, dönüşte bana bir saksı karanfil al, getir, dedi. Drama’dan ayrılırken o “mahşer günü”nde karanfil saksımı hanayın penceresinde bırakmıştım ağlayarak… Zavallı annem! Kendisine sarılıp saatlerce ağladım.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe’de hırsız elinde tornavidayla yaşlı çiftin ağılını soydu

Batı Trakya’nın İskeçe (Xanthi) ilinde hırsızların acımasızlığının ve estirdikleri korkunun haddi hesabı yok.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Ircan halkı çocuk parkı istiyor

Batı Trakya’nın Ircan (Arisvi) köyü sakinleri, köylerine bir çocuk parkı yapılması için yerel yetkililere seslerini duyurmaya çalışıyorlar.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya’da hamile eşini ve çocuğunu kaybeden adam konuştu

Geçtiğimiz yıl Batı Trakya’nın Dedeağaç (Alexandroupoli) Devlet Hastanesi’nde 7 aylık hamile eşi ve çocuğunu kaybeden Kostas Bakalakis, e-evros sitesine konuştu.
Devamını oku...