O ülke 4. dozu denemeye başladı - Azınlıkça
Yaşam

O ülke 4. dozu denemeye başladı

Omikron varyantı nedeniyle yeniden hız kazanan küresel koronavirüs Kovid-19 salgınına karışı İsrail’de dördüncü doz aşı denemesi başlatıldı.

İsrail’de bir hastanede test grubu üzerinde dördüncü doz Covid-19 aşısı denendi. Hükümet Omikron varyantı nedeniyle görülen vaka artışlarını kontrol altında almak için risk grubunda bulunanlara dördüncü doz aşıyı onaylamayı planlıyordu.

Tel Aviv yakınlarındaki Sheba Tıp Merkezi’nden yapılan açıklamada dördüncü doz aşının gerekli olup olmadığını tespit için antikor üretim verimliliği ve güvenlik gibi konularda derin bir çalışma yapılacağı vurgulandı. Test grubunda yer alan 150 kişinin tamamını sağlık personeli oluşturuyor.

Geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanlığı uzmanları 60 yaşın üzerindekiler, bağışıklık sistemi zayıflığı olanlar ve sağlık personeline ikinci hatırlatma olarak da adlandırılan dördüncü doz aşı yapılmasını önermişti.

Hükümet de bu tavsiyeyi destekliyor fakat Sağlık Bakanlığı genel direktörlerinden Nachman Ash, kararın siyasi müdahaleden uzak alınacağını söyledi.

İsrail medyasında yer alan haberlere göre Ash’in test verilerinin yetersizliği nedeniyle yaş sınırını 70’e çekerek sağlık personelini kapsam dışına alması bekleniyor.

Sağlık Bakanlığı ise konuyla ilgili yorum yapmazken Ash’in kararının ne zaman açıklayacağını da henüz netlik kazanmadı.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan Milli Savunma Bakanı Panayotopulos karantinaya girdi

İsrail’e resmi ziyaret düzenleyen Yunanistan Milli Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos’un, İsrailli mevkidaşının korona testinin pozitif çıkması nedeniyle, Atina’ya döndükten sonra ihtiyati amaçlı olarak evinde karantinaya girdiği açıklandı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Mayorkinis: Korona geçirenler 3 ay sonra yeniden korona olabilir

Yunanistan’da Sağlık Bakanlığı’na bağlı Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanları Heyeti üyesi ve Epidemiyoloji Yardımcı Doçenti Gikas Mayorkinis, sürü bağışıklığının niye başarılı olamayacağını açıkladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

4. doz aşı için randevu platformu bugün açılıyor

Yunanistan’da bugün (20 Ocak Perşembe) bağışıklığı baskılanmış kişiler için dördüncü doz koronavirüs aşısı randevu platformu açılıyor..
Devamını oku...