Boğaz ağrısı olanlar, semptomlar değişti - Azınlıkça
Yaşam

Boğaz ağrısı olanlar, semptomlar değişti

Bilim insanları yaptıkları son araştırmalarda, yeni keşfedilen Omikron varyantı nedeniyle koronavirüs semptomlarının değiştiğini söylüyorlar.

İngiliz bilim insanı profesör Tim Spector, Omikron varyantı sebebiyle koronavirüs semptomlarının değiştiğini duyurarak hükümetleri uyardı.

İngiltere’de kamuoyundan elde edilen verileri inceleyen bilim insanları “gerçek yaşam verilerini” analiz ederek koronavirüsünün semptomlarının değiştiğini duyurdu.

İngiltere’de kullanılan Zoe Covid isimli Covid-19 takip uygulamasında toplanan verileri inceleyen ve projenin de lideri olan Profesör Tim Spector, koronavirüsü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Uygulamayı kullananlar Covid-19 semptomlarını platform ile paylaşırken bu verileri inceleyen Spector, “Grip hastalığı gibi belirtiler gösteren insanların yarısında Covid-19 tespit edildi. Boğazda ağrı, burun akıntısı ve baş ağrısı en öne çıkan semptomlardan biri” dedi.
“BOĞAZ AĞRISI, BURUN AKINTISI…”

Zoe Covid’in verilerini King’s College London ile inceleyen uzmanlar, Omicron varyantıyla birlikte vaka sayılarının arttığına dikkat çekti. Spector, “Yeni semptom gösteren vaka sayısı son bir haftada patlama yaşadı. Omicron sonucu pozitif çıkan çok sayıda insanda görülen belirtiler sıradan grip gibi aynı boğaz ağrısı, burun akıntısı ve baş ağrısı var” dedi.

Spector, İngiliz hükümetinin ise Covid-19 semptomları ile ilgili uyarı ve bilgilendirme mesajlarını değiştirmemesine tepki gösterdi. Spector, “Zoe verileri bize açıkça corona virüsüne yakalanan kişilerin gösterdiği en önemli semptomların artık sürekli öksürük, yüksek ateş, koku ve tat kaybı olmadığını gösteriyor. Daha çok insanın hayatını kurtarmak için bu bilgilendirme mesajını değiştirmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da şimdi de ‘Omikron 2’ adlı farklı bir varyant görüldü

Yunanistan’da Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu (EODY), 21 Ocak Cuma günü ülkede ilk ‘Omikron 2’ adlı farklı varyantın tespit edildiğini duyurdu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Canakis: Şu anda okullarda aktif koronalı öğrenci sayısı 75-80 bin

Yunanistan’ın ünlü göğüs hastalıkları profesörlerinden Nikos Canakis, an itibariyle okullarda 75-80 bin çocuğun aktif koronavirüs taşıyıcısı olduğunu belirtti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da ilk defa Omikron varyantıyla hastalanan biri entübe edildi

Yunanistan’da ilk defa Omikron varyantıyla hastalanmış olan bir kişinin entübe edildiği duyuruldu.
Devamını oku...