Araba üretiminde şimdi de magnezyum sıkıntısı baş gösterdi - Azınlıkça
Yaşam

Araba üretiminde şimdi de magnezyum sıkıntısı baş gösterdi

Daha çip krizini atlatamayan araba üreticileri şimdi de magnezyum krizi yaşıyor. Magnezyum alüminyum üreticilerini olumsuz etkiliyor.

Enerji alanında yaşadığı sorunlar gerekçesiyle Çin son dönemde daha az magnezyum üretiyor. Daha az magnezyum da alüminyum üreticilerini olumsuz etkiliyor. Bu da otomobil üreticileri için ciddi problem teşkil ediyor.

Dünyada süren çip krizi nedeniyle zaten sıkıntıda olan otomobil sektörünün bir süredir darboğaz yaşadığı bir diğer alan da magnezyum. Magnezyum alüminyum içerikli alaşımların üretimi için gerekli çok önemli bir malzeme ve otomobil sektöründe de sıklıkla kullanılıyor. Hafif olmasına karşın alüminyumun mukavemetini artıran bir bir metal.

Dünya çapında magnezyum sektörünün en büyük tedarikçisi Çin ve Çin, ülkedeki enerji sıkıntısını gerekçe göstererek magnezyum üretimini azaltınca zaten var olan küresel darboğaz Eylül ve Ekim aylarında daha tedirgin edici bir hal aldı.

Çin’de uzun süren elektrik kesintileri yaşanıyor. Pekin yönetimi bir yandan sektördeki gücünü elinde tutmak ve dünya çapındaki alıcılarını da kaybetmemek isterken diğer yandan enerji kaynağı olarak kullandığı kömürü de azaltmaya kalkışınca magnezyum tedariğinde sorunlar arttı.

Çin, dünya magnezyum üretiminin yüzde 80’den fazlasını karşılıyor. Dolayısıyla da onun üretimindeki en ufak değişiklik bütün dünyadaki tedarik zincirine yansıyor. Özellikle de Avrupa Birliği (AB) magnezyum ihtiyacının yüzde 95’ini Çin’den sağlıyor.

Geçen ay sonunda Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), 11 sanayici birliği ile birlikte artan magnezyum darboğazı konusunda uyarıda bulundu. “Kasım sonuna kadar Avrupa’daki magnezyum stoklarının tükenmiş olacağından yola çıkıyoruz” açıklamasını yaptı. Sonuçlarının da üretimde görülmesi muhtemel sorunlar ile bazı üretim tesislerinin kapanması ve bunlara bağlı olarak da istihdam kaybı olabileceğine dikkat çekti.

Norveçli alüminyum üreticisi Norsk Hyro, Çin’den gelen magnezyuma bağımlı olan şirketlerden biri. Şirketin Genel Başkan Yardımcısı Halvor Molland, DW’ye verdiği demeçte, magnezyum tedariğindeki durum karşısında çok endişeli olduklarını söyledi. Endişeye rağmen depoladıkları malzemeler ile ısmarlanan ve yolda olanları göz önünde bulundurduklarında bu sene için üretimlerini garantiye aldıklarını, bir tehlike bulunmadığını aktarıyor. Onu ve onun gibi üreticileri endişelendiren, olur da Çin’deki elektrik kesintileri devam eder ve buna bağlı olarak üretim azalırsa darboğazın 2022’yi de etkilemesiyle yaşanması muhtemel magnezyum sıkıntısı.

Konunun geçen ay sonunda Brüksel’de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) zirvesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Çekya Başbakanı Andrej Babis tarafından dile getirildiği biliniyor. Almanya da Çekya da otomobil üreticisi iki ülke olarak darboğazın doğrudan etkilediği devletlerler.

Alüminyum üretiminde magnezyuma alternatif olmaması, analistlere göre sektör için büyük risk. Çin’in sektördeki hakimiyeti o kadar büyük ki Çin’deki enerji sıkıntısının sürmesi halinde oluşacak açığı başka üretici ülkelerin kapatması da imkansız

Oysa magnezyum nadir bulunan bir malzeme değil, aksine bol. Yerkabuğunda en çok rastlanan on elementten biri ve ayrıca pek çok mineralde magnezyuma rastlandığı gibi bitkiler ve yeşil yapraklarda da var. Sorun zaten varlığı değil, kazanılması ki tam da bu alanda işte Çin sektöre damgasını vuruyor. Küresel çapta geçen yıl üretilen 1 milyon 90 bin ton magnezyumun 886 bin tonu Çin’de üretildi. Onu açık arayla Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) izliyor. Ancak bu iki ülkenin geçen yılki arzı ise sadece 65 bin tondu.

Çip krizinden sonra magnezyum darboğazı da otomobil sektörünü olumsuz etkileyebilir. Zaten çip sıkıntısı milconlarca araç üretimini engelledi. Magnezyumla zenginleştirilmiş ve araçlarda sıklıkla kullanılan alüminyumda da benzer sıkıntı krizi artırabilir.

Otomobil sektörü dışındaki sektörlerde de sıkıntı yaşanabilir
Magnezyum sıkıntısı otomobil sektörü dışında paketleme sanayi ile elektrik ve elektronik alanı ve ev aletleri piyasasını olumsuz etkileyebilir.

Almanya’da metal sektöründen 649 şirketi temsil eden ekonomi birliği WV Metalle, “Avrupa’daki depolanmış magnezyumun Kasım sonu ile bitmesiyle büyük üretim sıkıntısı çekilebilir” diye uyarıyor.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Çin’de halk neden gıda stoklamaya başladı?

Çin yönetimi, Covid-19 salgını ve sebze fiyatlarında artışa neden olan şiddetli yağışların arz kıtlığı endişelerini artırmasının ardından acil durumlarda ailelerden günlük ihtiyaçları için stok yapmaları çağrısında bulundu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe'de park etmiş arabaların camlarını kırdılar

İskeçe (Xanthi) şehrinde kimliği bilinmeyen failler tarafından park edilmiş  arabaların camları kırdılar.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 2016 yılı taşıt pulunu ödemeyen 75 bin araç sahibine mektup

Bağımsız Kamu Gelir İdaresi Başkanlığı 2016 yılına ait taşıt pulunu ödememiş Yunanistan geneli 75 bin araç sahibine e-posta gönderdi.
Devamını oku...