İnsan hayatını en fazla kısaltan dış etken: Hava kirliliği - Azınlıkça
Yaşam

İnsan hayatını en fazla kısaltan dış etken: Hava kirliliği

Günümüzde hava kirliliği, canlıların sağlığını olumsuz yönde etkileyen en önemli dış etken konumunda.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre hava kirliliğinin insan hayatını en çok kısaltan dış etmen olduğu sigara, uyuşturucu, trafik kazaları ya da AIDS gibi hastalıklardan en az 3 kat daha etkili olduğu kaydedildi.

Chicago Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın en çok dikkat çeken ayrıntılarından biri de hava kirliliği ve toksik madde solunumunun dünyada meydana gelen ölümlerin 5’te 1’ine sebebiyet vermesi.

Verilere göre dünyada her sene 7 ila 8 milyon insan hava kirliliğine bağlı hastalıklar sebebiyle hayatını kaybediyor.

Chicago Üniversitesi’ne bağlı bir kurum olan ve dünyadaki hava kirliği ve buna bağlı ölümleri araştıran Hava Kalitesi Hayat Göstergesi’ne (Air Quality Life Index- AQLI) göre insan ömrü hava kirliliği sebebiyle kişi başına 2.2 yıl azaldı ve her sene yaklaşık 8 milyar olan dünya nüfusunun hayatından “17 milyar yıl” eksiliyor.

Hava kirliliğine sebep olan en büyük etken dünya genelindeki termik santrallerin yaktığı kömür ile petrole dayalı endüstri ve ulaşım sektörü. Dünya üzerinde hava kirliliğinden en çok etkilenen ülkeyse Hindistan. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ-WHO) verilerine göre bu ülkede ikamet eden vatandaşlar toksik madde solunumu sebebiyle ortalama 6 yıl daha az yaşıyor.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da hava kirliliği alarm veriyor

Guardian’ın yaptığı bir araştırma, Yunanistan’da yaşayanların %98’inin, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından belirlenen sınırların çok üzerinde hava kirliliğine maruz kaldığını ortaya koydu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Copernicus: Yangınlardan kaynaklanan ‘hava kirliliği’ 21 yılın en yüksek seviyesinde

Copernicus Atmosfer Kayıt Servisi (CAMS) verilerine göre, Yunanistan’da geçen haftadan beri devam eden yangınlardan kaynaklanan gaz emisyonları, Temmuz ayının ikinci yarısına ilişkin olarak ülkemizde son 21 yılın en yüksek seviyesinde.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe, hava kalitesi en kötü olan 10 Yunan şehri arasında

Hava kirliliği, insan sağlığı için en büyük çevresel risktir ve yılda altı milyondan fazla ölüme ve 8 trilyon doları aşan ekonomik maliyetlere yol açıyor.
Devamını oku...