Dünya geneli koronadan ölenler 5 milyonu aştı - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dünya geneli koronadan ölenler 5 milyonu aştı

Dünyada ilk kez Çin’in Vuhan kentinde 2019 Aralık ayında görülen Kovid-19 nedeniyle şu ana kadar toplam 5 milyondan fazla kişi yaşamını yitirdi. 

İki yıla yaklaşan küresel salgında toplam vaka sayısı ise 246 milyonu aşmış durumda.

Dünya’da varlıklı ya da yoksul tüm ülkeleri etkileyen ve sağlık sistemlerini iflas etme noktasına getiren koronavirüs ya da Kovid-19 salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 5 milyonu aştı.

ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre 1 Kasım 2021 itibarıyla dünyada Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5 milyonu geçti. Toplam vaka sayısı ise 246 milyonu aştı.

Koronavirüs ilk kez Çin’in Vuhan kentinde 2019 Aralık ayında görülmüştü. Yaşamını yitirenlerin yarısı üst ve orta gelir düzeyine sahip ABD, AB, İngiltere ve Brezilya gibi ülkelerde bulunurken, sadece ABD’de 745 bin kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

ABD’deki Kolombiya Üniversitesi’ndeki ICAP küresel sağlık merkezinden Dr. Wafaa El-Sadr “Bu pandeminin benzersiz şekilde diğerlerinden farklı olan yönü, en fazla yüksek kaynağa sahip ülkeleri vurmuş olması. Bu Kovid-19’un ironisi” şeklinde konuşuyor.

El-Sadr varlıklı ülkelerde uzun yaşam beklentisi nedeniyle Kovid-19’a karşı korunmasız olan yaşlı nüfusun fazla olduğuna, kanseri atlatmış kişi sayısının yüksek olduğuna ve bakım evlerinde kalanların sayısının yüksekliğine dikkat çekiyor. Buna karşılık yoksul ülkelerde Covid-19’u daha hafif atlatan çocuk, ergen ve gençler nüfusun önemli bir kısmını oluşturuyor.

Yale Kamu Sağlığı Okulu’ndan bulaşıcı hastalık uzmanı Dr. Albert Ko “Bu, hayatımızdaki belirleyici bir an. Bu 5 milyonluk veriye dahil olmamak ve kendimizi korumak için ne yapmamız gerekiyor?” dedi.

John Hopkins Üniveritesi verilerine göre yaşamını kaybedenlerin sayısı Los Angeles ve San Fransicso şehirlerinin toplam nüfusuna tekabül ediyor. Oslo Barış Araştırmaları Enstitüsü tahminlerine göre 1950 yılından bu yana ülkeler arasında meydana gelen savaşlarda bu kadar insan yaşamını yitirmedi.

Kovid-19 dünyada kalp hastalığı ve inme dışında en fazla ölüme sebebiyet veren üçüncü neden.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dimetoka'da Trajedi: İki Aylık Bebeğin Otopsisi Bugün Yapılacak

Dimetoka Hastanesi’ne ölü olarak getirilen bebeğin vefat nedenine Dedeağaç Hastanesi’nde yapılacak otopsi ışık tutacak.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya'da Koronavirüs ve Influenza Virüsü Vakalarında Hızlı Artış

Batı Trakya’da koronavirüs ve influenza virüsü vakalarında kaydedilen keskin artış, bölge halkını ve sağlık otoritelerini alarma geçirdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Libya'da hayatını kaybeden Memekidu'nun naaşı Gümülcine'de toprağa verilecek

Libya’da meydana gelen ölümcül trafik kazasında hayatını kaybeden Glikeria Memekidu, Gümülcine’de toprağa veriliyor.
Devamını oku...