Twitter’ı yapay zekası sağcıları seviyor, solcuları sevmiyor - Azınlıkça
Yaşam

Twitter’ı yapay zekası sağcıları seviyor, solcuları sevmiyor

Günümüzde neredeyse tüm uygulamalarda kullanılan yapay zeka daha fazla geliştirildikçe hayatımızda daha fazla yer alıyor.

Yapay zeka kullanan uygulamardan biri de sosyal medya devleri arasında sayılan Twitter. Twitter’ın yapay zeka programının otomatik olarak sağ eğilimli siyasi görüşlere daha çok yer verdiği açıklandı.

ABD merkezli sosyal paylaşım platformu Twitter’ın algoritmasının, yapılan araştırmaya göre, sağ eğilimli siyasi partiler ve haber kuruluşlarından yapılan paylaşımları sol eğilimden gelenlere göre daha görünür kıldığı belirtildi.

Twitter yöneticisi Rumman Chowdhury, Twitter’ın kullandığı yapay zeka teknolojisinin platform üyelerine nasıl siyasi içerik önerdiğini araştırırken bu keşfin yapıldığını, ancak bunun nedeninin bilinmediğini ve “cevaplaması zor bir soru” olduğunu söyledi.

Twitter, daha önce “muhafazakarlık karşıtı önyargı” iddialarıyla karşı karşıya kalmıştı.

Twitter, söz konusu sonuçlara ulaşmak için ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya ve Japonya olmak üzere 7 ülkenin haber kuruluşlarının siyasi içerikli paylaşımlarını inceledi.

1 Nisan-15 Ağustos 2020 arasında milyonlarca paylaşımı analiz eden platform, 7 ülkenin 6’sında sağcı siyasetçiler tarafından yapılan paylaşımların, solcu siyasetçilerinkilerden daha çok öne çıkarıldığı gerçeğiyle karşılaştı.

Twitter nisan ayında, kullandıkları formülün “kasıtsız zararlara” katkıda bulunup bulunmadığını belirlemek için bir çalışma yürüttüğünü duyurmuştu.

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yapay zekaya tapanlar artıyor: Yeni dinler türeyecek

Yapay zeka teknolojilerinin ilerlemesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte, insanların bazıları, yapay zekaları, insanlardan daha gelişmiş varlıklar olarak görmeye başlayabilir.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Robot 'çiftçi' geliyor: İlaçlayacak, gübreleyecek, hasadı kontrol edecek

Yunanistan’da Selanik’in Sindos bölgesinde start-up şirketi ‘Agroverse’nin mühendislerinin çalıştığı makine atölyesinde son günlerde yenilikçi bir robot şekillenmeye başladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Twitter, Milliyetçi Yunan Çözümü lideri Velopulos’un ikinci hesabını da askıya aldı

Sosyal Medya Platformu Twitter, Yunan Çözümü Partisi Genel Başkanı Kiryakos Velopulos’un ikinci kişisel hesabını da askıya aldı. 
Devamını oku...