BioNTech/Pfizer 5 yaş çocuklar için izin istedi - Azınlıkça
Yaşam

BioNTech/Pfizer 5 yaş çocuklar için izin istedi

BioNTech/Pfizer şirketi 5 yaşından başlayarak 11 yaşına kadar olan küçük çocuklara da koronavirüs aşısı yapılması amacıyla AB’de izin başvurusunda bulundu.

BioNTech/Pfizer geliştirdiği koronavirüs (Covid-19) aşısının Avrupa Birliği ülkelerinde 5-11 yaş grubu çocuklara uygulanması için izin başvurusu yaptı.

İki şirketten yapılan açıklamada, klinik araştırma sonuçlarının izin verme yetkisine sahip olan Avrupa İlaç Ajansı’na (EMA) iletildiği belirtildi.

Verilerin ABD’de yapılan izin başvurusunda kullanılan verilerle aynı olduğu ifade edildi.

Açıklamaya göre aşı, izin için yapılan klinik araştırmada 5 ile 11 yaş arasındaki 2 bin çocuk üzerinde denendi. Aşının dozu iğne başına 10 mikrograma kadar düşürüldü.

Yetişkinlerde bu miktarın 30 mikrogram olduğu belirtiliyor. Aşı olan çocukların 16-25 yaş aralığındakilere benzer bağışıklık tepkileri verdiği görüldü.

BioNTech/Pfizer’in korona aşısının uygulanmasına Avrupa’da şu anda 12 yaş üstüne koşullu olarak izin veriliyor.

Yetişkinler ikinci dozun üzerinden 6 ay geçtikten sonra güçlendirici doz olarak da tanımlanan üçüncü dozu yaptırabiliyor. Ancak üçüncü doz aşının yapılıp yapılmayacağına her ülkenin yetkili sağlık kurumu karar veriyor. Almanya’da Daimi Aşı Komisyonu (Stiko) geçen hafta 70 yaş üstüne güçlendirici dozu yaptırmalarını tavsiye etmişti.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Noel müjdesi: Yunanistan’da aşı olmayan 60 yaş üstüne ayda 100 euro para cezası

Yunanistan’da aşı olmayan 60 yaş üstü yurttaşlara 100 evro ceza kesilecek. Noel müjdesini Başbakan Kiryakos Miçotakis duyurdu.
Devamını oku...
Yaşam

Korona aşıları Omikron'a karşı işe yaramıyor mu? Moderna CEO'su ne dedi?

Küresel koronavirüs Kovid-19 salgını yeni Omikron varyantı nedeniyle tekrar ülkeleri kısıtlama kararları almaya yönlendirdi. Öte yandan merak edilen sorulardan biri yeni varyanta karşı aşıların işe yarayıp yaramadığı.
Devamını oku...
Yaşam

Biontech ve Moderna, Omikron varyantına karşı çalışmalara başladı

Yeni keşfedilen Omikron varyantı dünya genelinde ek önlemler alınmasına neden olurken koronavirüse karşı aşı üreten Biontech ve Moderna şirketleri yeni ortaya çıkan Omikron varyantına karşı ayrı bir aşının gerekli olup olmadığını ortaya çıkaracak çalışmalara başladıklarını açıkladılar.
Devamını oku...