Korona etkisi: Kuşların yüzde 80’i şehir merkezlerine indi - Azınlıkça
Yaşam

Korona etkisi: Kuşların yüzde 80’i şehir merkezlerine indi

Küresel koronavirüs salgının yaşama etkileri kolay kolay düzelmeyecek gibi duruyor. Özellikle insan hareketinin azaldığı karantina süreçlerinde kuşların yerleşim alanlarına yaklaştıkları ortaya çıktı.

ABD ve Kanada’da 4,3 milyon kuşun kayıtlarının incelendiği araştırmaya göre pandemideki insan hareketliliğindeki azalma kuşları yerleşim yerlerine yaklaşmaya teşvik etti

Kanada ve ABD’den bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmada, Covid-19 pandemisi boyunca insan hareketliliğinin az olmasının kuşların davranışlarını etkilediği ortaya çıktı.

Çalışma sonucunda pandemi öncesinde şehir merkezi yakınlarında gözlenmeyen türlerin, insanların yaşam alanlarında daha fazla görülmeye başlandığı anlaşıldı.
Manitoba Üniversitesi ve Cornell Ornitoloji Laboratuvarı‘ndan iki araştırma ekibi, 2017 ile 2020 yıllarının mart ve mayıs ayları arasında yaklaşık 4,3 milyon kuşun kayıtlarını inceledi.

Sonuç olarak pandemi sırasında incelenen 82 türün yüzde 80’inin, pandemi öncesi seviyelere kıyasla şehirlerin, ana otoyolların ve havaalanlarının 100 kilometre yakınına, özellikle insanların yaşadığı alanlara daha da yaklaştığı ortaya çıktı.

Azalan trafik birçok türü etkiledi
Manitoba Üniversitesi’nden Nicola Koper, ‘’Çok fazla tür, insanların yaşadıkları alanlarda pandemi boyunca çok daha sık görülür oldu. Sokağa çıkma kısıtlamaları boyunca azalan trafik ve hareketlilikten ne kadar türün etkilendiğine çok şaşırdım’’ ifadelerini kullandı.

Araştırma, şehirlerdeki sıkı karantina boyunca şehirlerde kel kartalın (Kuzey Amerika’da bulunan başı beyaz, gövdesi ve kanatları siyah olan bir kartal türü) ve yakut boğazlı sinek kuşunun havaalanı yakınlarında görülme olasılığının üç kat fazla olduğunu gösterdi.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

ABD’de Bitcoin için EFT işlemine onay çıktı: Boğa sezonu hız kazandı

Boğa sezonu ABD’de Bitcoin vadeli işlem kontratlarına dayalı ilk borsa yatırım fonunun (ETF), New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) işlem görmeye başlamasıyla hız kazandı. 
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya ABD'nin savaş üssüne dönüyor: Dedeağaç'a donanma geliyor

Yunanistan ile ABD arasında imzalanan askeri anlaşma çerçevesinde, Batı Trakya’nın Dedeağaç (Alexandroupoli) şehrine eşi benzeri görülmemiş bir donanma geliyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dedeağaç limanı Amerikan ordusuna verildi: Yunanistan-ABD savunma anlaşması imzalandı

Batı Trakya’daki Dedeağaç limanını Amerikan askerlerine açan Yunanistan ile ABD ‘Ortak Savunma Anlaşması’ imzalandı. 
Devamını oku...