Korona etkisi: Kuşların yüzde 80’i şehir merkezlerine indi - Azınlıkça
Yaşam

Korona etkisi: Kuşların yüzde 80’i şehir merkezlerine indi

Küresel koronavirüs salgının yaşama etkileri kolay kolay düzelmeyecek gibi duruyor. Özellikle insan hareketinin azaldığı karantina süreçlerinde kuşların yerleşim alanlarına yaklaştıkları ortaya çıktı.

ABD ve Kanada’da 4,3 milyon kuşun kayıtlarının incelendiği araştırmaya göre pandemideki insan hareketliliğindeki azalma kuşları yerleşim yerlerine yaklaşmaya teşvik etti

Kanada ve ABD’den bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmada, Covid-19 pandemisi boyunca insan hareketliliğinin az olmasının kuşların davranışlarını etkilediği ortaya çıktı.

Çalışma sonucunda pandemi öncesinde şehir merkezi yakınlarında gözlenmeyen türlerin, insanların yaşam alanlarında daha fazla görülmeye başlandığı anlaşıldı.
Manitoba Üniversitesi ve Cornell Ornitoloji Laboratuvarı‘ndan iki araştırma ekibi, 2017 ile 2020 yıllarının mart ve mayıs ayları arasında yaklaşık 4,3 milyon kuşun kayıtlarını inceledi.

Sonuç olarak pandemi sırasında incelenen 82 türün yüzde 80’inin, pandemi öncesi seviyelere kıyasla şehirlerin, ana otoyolların ve havaalanlarının 100 kilometre yakınına, özellikle insanların yaşadığı alanlara daha da yaklaştığı ortaya çıktı.

Azalan trafik birçok türü etkiledi
Manitoba Üniversitesi’nden Nicola Koper, ‘’Çok fazla tür, insanların yaşadıkları alanlarda pandemi boyunca çok daha sık görülür oldu. Sokağa çıkma kısıtlamaları boyunca azalan trafik ve hareketlilikten ne kadar türün etkilendiğine çok şaşırdım’’ ifadelerini kullandı.

Araştırma, şehirlerdeki sıkı karantina boyunca şehirlerde kel kartalın (Kuzey Amerika’da bulunan başı beyaz, gövdesi ve kanatları siyah olan bir kartal türü) ve yakut boğazlı sinek kuşunun havaalanı yakınlarında görülme olasılığının üç kat fazla olduğunu gösterdi.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

ABD'nin 8 silahlı SİHA'sı Larissa'ya geldi: Ege'de görev yapacak

Yunanistan’ın Larissa ilindeki askeri hava üssüne ABD’nin 8 adet MQ-9 Reaper tipi silahlı insansız hava aracı (SİHA) (drone) konuşlandırdığı duyuruldu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bulgaristan 8 yeni F-16 satın alıyor

Bulgaristan Parlamentosu, 42 aleyhte ve 8 çekimser oya karşı 151 lehte oyla oyla BU-D-SAD uluslararası anlaşmasını onayladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

SYRIZA: Türkiye sadece cezalandırılmamakla kalmıyor, aynı zamanda ödüllendiriliyor

Yunanistan’da anamuhalefetteki SYRIZA partisi, ABD Senatosu’nun Türkiye’ye f-16 savaş uçaklarının yenilenmesi hakkındaki düzenlemesini eleştirdi. SYRIZA, bu kararla, ‘Yunanistan’ın egemenliğine doğrudan meydan okuyarak Libya ile yeni yasadışı muhtıralar imzaladığı için Türkiye sadece cezalandırılmamakla kalmıyor, aynı zamanda ödüllendiriliyor’ yorumunda bulundu. Anamuhalefet partisi, ‘Bu karar, hiçbir şey talep etmeden her şeyi veren ‘sadık ve öngörülebilir müttefik’ Miçotakis doktrini için son derece ciddi bir yenilgidir. Aynı zamanda, aslında Rusya, sözde devletle ilişkilerini geliştiriyor’ diye devam etti. SYRIZA açıklaması ‘Miçotakis hükümeti ulusal çıkarlar için giderek daha tehlikeli hale geliyor’ ifadeleriyle bitiyor.
Devamını oku...