Türeci ve Şahin: Virüs mutasyona uğramaya devam edecek. Uzun bir savaş olacak - Azınlıkça
Yaşam

Türeci ve Şahin: Virüs mutasyona uğramaya devam edecek. Uzun bir savaş olacak

Koronavirüse karşı aşıyı geliştiren BioNTech’in sahipleri Özlem Türeci ve Uğur Şahin, koronavirüs ile mücadelenin henüz başında olunduğunu ve savaşın başında olduğumuzu söylediler.

Koronavirüs aşısı geliştirme süreçlerini yakından anlatan kitabın tanıtımı kapsamında İngiliz The Times gazetesine konuştu. İkili koronavirüs ile mücadelenin henüz başında olunduğunu anlattı.

Zoom üzerinden yapılan mülakatta, Şahin, “Virüs mutasyona uğramaya devam edecek. Uzun bir savaş olacak. Şu an sadece mutasyonun ilk jenerasyonunu görüyoruz. Şu an kullanılan aşılar koronavirüsünün vücuda saldıracağı alanlar olan burun, ağız ve ciğerlerdeki geçişi engelliyor. Fakat virüs oyunu değiştirecek yeni şeyler öğrenebilir. Mutasyonlar diğer noktalardan geçiş yaparak hastalığı bulaştıracak yollar bulabilir” dedi.

Mu varyantının geçemese bile başka bir varyantın aşılamanın yarattığı korumayı geçebileceğini aktaran Şahin, üçüncü doz fikrini de desteklediğini ifade etti.

Türeci ise mRNA teknolojisi kullanan aşıyı deneme süreçlerinin detaylarını paylaştı. Türeci, “Pandemi bizim ilk kez denediğimiz alan oldu. Aşının başarısı mRNA teknolojisinin çok büyük potansiyeli olduğunu gösterdi” diye konuştu.

Özlem Türeci , “Eğer yan etkiden çekiniyorsanız hiç ilaç almayın ya da hiç yemek yemeyin. Aşı olurken çok kendimden emindim. Aşı olmak sırtımdaki bütün yükü kaldırdı. Virüs ile çalışmak hepimizi çok kırılgan yapmıştı” dedi.

Türeci ayrıca mRNA aşılarının gelecekte alerji gibi hastalıkları da engelleyebileceğinin altını çizerek, “Fakat aşının koronavirüsüne karşı başarılı olması bunun hemen diğer hastalıklarda da kullanılacağı anlamına gelmesin. Bütün şartlar ve durumlar ile ilgili araştırma yapmalıyız” açıklamasında buluncu.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çin'de ortaya çıkan yeni virüs 35 kişide görüldü

Çin’de hayvandan insana bulaşan yeni bir virüs tespit edildi. Bilim insanları Çin’in doğusunda hayvandan insana bulaştığı düşünülen ve şimdiye kadar en az 35 kişide tespit edilen yeni bir virüsü takip ediyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Omikron için güncellenmiş aşılar sonbaharda Yunanistan’da olacak

Yunanistan Sağlık Bakanı Thanos Plevris, pandeminin seyriyle ilgili olarak, Haziran ve Temmuz aylarında hakim olan koronavirüs dalgasının dengelendiğini ve düşüşte olduğunu belirtti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

DSÖ: Sonbaharda daha sert önlemler gelmesin diye şimdi aşılama ve maske gerek

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, Omikron 5 alt-varyantına karşı ülkelerin önlem almaları gerektiğini belirtti.
Devamını oku...