DSÖ: Aşının pandemiyi tamamen bitireceğinden kuşkuluyuz - Azınlıkça
Yaşam

DSÖ: Aşının pandemiyi tamamen bitireceğinden kuşkuluyuz

Küresel koronavirüs salgının başladığı ilk günlerde yetkililerin en çok söylediği konulardan biri de, aşının da bulunduğu ve insanların hızlı şekilde aşılanacağı andan itibaren salgının biteceği yönündeydi. Yapılan son açıklamalar ise sadece aşçıyla Pandeminin bitemeyeceği yönünde.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilileri, yeni çıkan varyantların toplum bağışıklığı üzerinde olumsuz etki yarattığını belirtirken, corona virüsün yakın gelecekte bitmeyeceği konusunda uyarılarda bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Direktörü Dr. Hans Kluge, yaptığı açıklamada, aşılamanın pandemiyi tamamen bitireceğinden kuşku duyduklarını söyledi.

Kluge, virüsün uzun yıllar hayatımızda kalabileceğini belirterek, “aşılama stratejimizi kademeli olarak nasıl uyarlayacağımızı”, özellikle de ek dozlar konusunda düşünmeleri gerektiğini söyledi.

Kluge, mayıs ayında, “aşılamada minimum yüzde 70 kapsama alanına ulaştığımızda pandemi sona erecek” demişti.

Yeni varyanlar çıkmaya devam edecek

Basın toplantısı sırasında Kluge’a bu rakamın hala bir hedef olup olmadığını soruldu. Dr. Kluge, Delta gibi yeni ve daha bulaşıcı varyantlar nedeniyle bu durumun değiştiğini belirterek, yeni çıkan varyantların sürü bağışıklığı perspektifini zayıflattığını ifade etti.

Kluge, önümüzdeki günlerde corona virüsün yeni varyantlarının ortaya çıkmaya devam edeceğini belirtirken, tıpkı grip virüsü gibi corona virüsle de yaşamamız gerektiğini vurguladı.

DSÖ Direktörü, hükümetlerin kısa süre içerisinde yeni stratejiler belirlemesi gerektiğini aksi halde tüm dünyayı uzun vadede zor günlerin beklediğini öne sürdü.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan halkı aşı randevusu almak için eczaneleri seçti

Yunanistan’da vatandaşların yüzde 90’ının Kovid-19 aşısı için randevu kapatmak için eczaneleri seçtiği bildirildi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Aşı vurduran sığınmacıların sınırdışı edilme önlemleri askıya alınacak

Yunanistan Sağlık Bakanı Thanos Plevris, Kovid-19 aşısı vurdurmayı kabul edilen mültecilerin sınırdışı (deport) edilmele önlemlerinin geçici olarak askıya alınacağını duyurdu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan araştırması: Pfizer ile tam aşılamadan sonra 6 ay antikor yeterli düzeyde kalıyor

Koronavirüs salgınına karşı Yunan hükümetinin aşılanma kampanyası sürerken, aşı vurdurmayanların ise hayatını zorlaştıran ve para ödemelerini sağlayan kurallar artarak devam ediyor.
Devamını oku...