Cinsiyet değiştirme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti | Azınlıkça
Yaşam

Cinsiyet değiştirme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti

Dönem dönem cinsiyet değiştirmek isteyen kişilerin ameliyatları basına yansıyor. Ancak medyaya yansıyan son cinsiyet değiştirme operasyonu ölümle sonuçlandı.

Türkye’de özel bir hastanede cinsiyet değiştirme ameliyatı olan 28 yaşındaki B.Y., ameliyat sonrası fenalaştı ve yoğun bakımda hayatını kaybetti. Doktor ve ekibi yargılanıyor.

Süreç, baba Z.Y.’nin Anadolu Adliyesi’ne başvurusuyla başladı. İstanbul Kadıköy’de gerçekleştirilen ameliyatta “Özensiz ve tıp kurallarına aykırı davranış” tespit edildi. Ameliyat eden doktor H.Ö., kendini yasal sorumluluktan kurtarmak için B.Y.’ye el yazısıyla bir belge doldurttu.

Belgede “5-6 yıl önce bir cinsiyet değiştirme ameliyatı oldum. Ameliyatıma giren doktoru ve hastane adını hatırlamıyorum” yazılıydı. Tanık A.Y. “Doktor bir rapor sormadan kaçak olarak 29 bin liraya anlaştı ve parasını peşin olarak aldı” dedi.

Denizli’de cinsiyet değişikliği için asliye hukuk mahkemesinde dava açtığı belirlenen B.Y.’nin sonrasında davayı takipsiz bıraktığından davanın açılmamasına karar verildiği ancak buna rağmen doktor H.Ö.’nün mahkeme kararını görmeden operasyon gerçekleştirdiği belirlendi.

Doktor H.Ö. ile birlikte bir anestezi uzmanı doktor, 4 hemşire ve bir anestezi teknikeri hakkında ‘Taksirle ölüme neden olmaktan’ 6 yıla kadar hapis isteniyor.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan, üniversitelerde Türkiye modeline geçiyor: Kontrollü girişler geliyor

Yunanistan’da üniversitelerde Eylül ayından itibaren güvenlik güçlerinin kontrolünden sonra yapılacak giriş modeline geçiliyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan 34 ülke vatandaşına giriş hakkı tanıdı: İşte liste

Yunanistan ülkeye giriş yapabilecek ülke vatandaşlarının listesini açıklarken AB ve Schengen ülkeleri dışında 34 ülke vatandaşına da ülkeye giriş hakkı tanıdı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan Başbakan: Türkiye Kıbrıs konusunda çıkmaz yolu terk etsin

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Kıbrıs konusunda Türkiye’nin tehditlere dayalı çıkmaz yolu terk etmesi gerektiği ifadelerini kullandı.
Devamını oku...