Uğur Şahin: Altı ayda bir aşı şart | Azınlıkça
Yaşam

Uğur Şahin: Altı ayda bir aşı şart

BioNTech'in Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Uğur Şahin.

Koronavirüs aşısını bulan BioNTech’in kurucu ortağı ve CEO’su Prof. Uğur Şahin yeni mutasyon ve varyantlara karşı her altı ayda bir aşı olunması gerektiğini söyledi ve 4. dalga uyarısında bulundu.

BioNTech’in kurucu ortağı ve CEO’su Prof. Uğur Şahin, koronavirüs varyantlarına bağlı olarak artan vaka sayılarına ilişkin açıklamalarda bulundu. ABD merkezli Barron’s dergisinde yer alan habere göre, Prof. Dr. Şahin, Covid-19’un yeniden artabileceğini vurgulayarak, dördüncü dalga olasılığına dikkat çekti.

İngiltere kaynaklı delta varyantı nedeniyle İngiltere’de başarılı aşı uygulamasına rağmen vaka sayılarında artış görülüyor. Uğur Şahin, şu an İngiltere’de ciddi vaka artışına sebep veren delta varyantının dördüncü dalgaya sebep olabileceğini söyledi. Şahin, iki doz aşının ardından altı ayda bir aşı yapılmanın şart olduğu ifade edildi.

Barrons Teknoloji Yatırım Konferansı’nda konuşan Prof. Dr. Uğur Şahin, insanlarının neredeyse yarısının ikinci doz aşısını yaptırdığı İngiltere’de delta varyantı vakalarının hala arttığının altını çizdi. Bunun yanında eğer yeterince dikkatli olunmazsa belirli alanlarda dördüncü dalganın başlayabileceğinin altını çizdi.

Bununla birlikte Şahin, iki doz aşılamanın ardından antikor seviyeleri altı ayın sonunda düştüğü için ek dozlara ihtiyaç duyulacağını da belirtti. Şahin antikor seviyelerini güçlü tutmak için 6 ila 9 ay arasında bu insanların tekrar aşı olması gerektiğinden bahsetti. Ancak elbette nihai kararın hükümetler tarafından verileceğini de ekledi.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Profesör Linu: ‘Aşılanmamış birçok genç hastalanacak ve ölecek’

Atina EKPA Üniversitesi Tıp Fakültesi Epidemiyoloji Profesörü Athina Linu, pandeminin seyri ve Yunanistan çapında sürdürülen aşılama programı hakkında konuştu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan: Hastanelerde kapatılan korona üniteleri yeniden açılıyor

Atina-Pire Hastane Çalışanları Birliği Başkanı Matina Pagoni, ülke genelindeki tüm hastanelerde Kovid-19 ünitelerinin yeniden açılmaya başlayacağını söyledi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da hangi şirket, aşı vurduran çalışanına 3 gün izin veriyor?

Yunanistan’ın Girit adasındaki salam sosis üretimiyle tanınan ünlü ‘Creta Farms’ şirketi, çalışanlarını Kovid-19’a karşı aşılanmaya teşvik etmek amacıyla, aşılanan çalışanlarına 3 gün maaşlı izin verme kararı aldı.
Devamını oku...