Yaşam

İngiltere Başbakanı Johnson, AstraZeneca aşısı vurdurdu

Avrupa genelinde bir anda askıya alınan ancak Avrupa İlaç Ajansı tarafından yapılan açıklama sonrası tekrar kullanımına başlanan AstraZeneca koronavirüs aşısı için gönüllü tanıtım İngiltere Başbakanı Boris Johnson‘dan geldi.

Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının kan pıhtılaşmasına neden olduğu şüphesi ile 20’den fazla ülkede tedbir amaçlı kullanımı askıya alınmıştı.

Yunanistan AstraZeneca aşısının kullanımına devam kararı alarak diğer ülkelerden farklı bir tutum sergilemişti.

Kısa bir süre sonra Avrupa İlaç Ajansı (EMA) yaptığı açıklamayla AstraZeneca koronavirüs aşısının “güvenli ve etkili” olduğunu açıklamıştı.

EMA tarafından yapılan açıklamanın ardından aralarında İtalya, Almanya, Hollanda, İspanya, Fransa’nın da bulunduğu bazı ülkelerde aşının kullanımı tekrar başlarken, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bugünkü toplantısında AstraZeneca aşısına ilişkin güvenlik konusunu ele aldı.

İngiliz aşısın tanıtımını yapmak isteyen İngiltere Başbakanı Boris Johnson da ilk doz AstraZeneca aşısını vurulduğunu açıkladı. Johnson Twitter hesabından yaptığı paylaşımda aşıyı geliştirenlere teşekkür etti.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

ECDC: Aşı vurduranlar maske takmayabilir

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), koronavirüs aşısının her iki dozunu da vurdurmuş olan vatandaşlar için sosyal mesafe ve maske kullanımı gibi önlemlerin zorunlu olmaktan çıkarılabileceğini duyurdu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanlar AstraZeneca’dan korktu: Randevuları iptal ediyorlar

Yunanistan’da vatandaşların aşılanması tüm hızıyla devam ederken, AstraZeneca aşısı için randevusu olanları sürekli randevularını iptal etmeleri ise sorun yaratıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

55-59 ve 50-54 yaşlarındakiler için aşı platformu açılıyor

Yunanistan’da 55-59 yaşları arasındakiler için koronavirüs aşısı başvuru platformu 21 Nisan Çarşamba günü açılıyor.
Devamını oku...