İngiltere Başbakanı Johnson, AstraZeneca aşısı vurdurdu - Azınlıkça
Yaşam

İngiltere Başbakanı Johnson, AstraZeneca aşısı vurdurdu

Avrupa genelinde bir anda askıya alınan ancak Avrupa İlaç Ajansı tarafından yapılan açıklama sonrası tekrar kullanımına başlanan AstraZeneca koronavirüs aşısı için gönüllü tanıtım İngiltere Başbakanı Boris Johnson‘dan geldi.

Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının kan pıhtılaşmasına neden olduğu şüphesi ile 20’den fazla ülkede tedbir amaçlı kullanımı askıya alınmıştı.

Yunanistan AstraZeneca aşısının kullanımına devam kararı alarak diğer ülkelerden farklı bir tutum sergilemişti.

Kısa bir süre sonra Avrupa İlaç Ajansı (EMA) yaptığı açıklamayla AstraZeneca koronavirüs aşısının “güvenli ve etkili” olduğunu açıklamıştı.

EMA tarafından yapılan açıklamanın ardından aralarında İtalya, Almanya, Hollanda, İspanya, Fransa’nın da bulunduğu bazı ülkelerde aşının kullanımı tekrar başlarken, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bugünkü toplantısında AstraZeneca aşısına ilişkin güvenlik konusunu ele aldı.

İngiliz aşısın tanıtımını yapmak isteyen İngiltere Başbakanı Boris Johnson da ilk doz AstraZeneca aşısını vurulduğunu açıkladı. Johnson Twitter hesabından yaptığı paylaşımda aşıyı geliştirenlere teşekkür etti.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Noel müjdesi: Yunanistan’da aşı olmayan 60 yaş üstüne ayda 100 euro para cezası

Yunanistan’da aşı olmayan 60 yaş üstü yurttaşlara 100 evro ceza kesilecek. Noel müjdesini Başbakan Kiryakos Miçotakis duyurdu.
Devamını oku...
Yaşam

Korona aşıları Omikron'a karşı işe yaramıyor mu? Moderna CEO'su ne dedi?

Küresel koronavirüs Kovid-19 salgını yeni Omikron varyantı nedeniyle tekrar ülkeleri kısıtlama kararları almaya yönlendirdi. Öte yandan merak edilen sorulardan biri yeni varyanta karşı aşıların işe yarayıp yaramadığı.
Devamını oku...
Yaşam

Biontech ve Moderna, Omikron varyantına karşı çalışmalara başladı

Yeni keşfedilen Omikron varyantı dünya genelinde ek önlemler alınmasına neden olurken koronavirüse karşı aşı üreten Biontech ve Moderna şirketleri yeni ortaya çıkan Omikron varyantına karşı ayrı bir aşının gerekli olup olmadığını ortaya çıkaracak çalışmalara başladıklarını açıkladılar.
Devamını oku...