Araştırma: Sakallı erkekler için özel maske üretilmeli | Azınlıkça
Yaşam

Araştırma: Sakallı erkekler için özel maske üretilmeli

İngiltere’de yapılan son araştırmada, sakallı erkeklerin koronavirüsten korunmak amacıyla taktığı maskelerin sakalsız erkelere oranla daha az koruma sağladığı ortaya çıktı.

Birleşik Krallık Sağlık ve Güvenlik İdaresi (HSE) tarafından yayınlanan analizde, “Yüzdeki kıllar, maskenin yüzü sıkıca kapatmasını imkânsız hâle getiriyor. Tıraş olmak koronavirüs Kovid-19’un maskenin arasından sızmasını önlemek için yardımcı olacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Yale Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu dekanı Dr. Sten Vermund, “40 yılı aşkın süredir sakal bırakıyorum. Kovid-19 bize şaka yapıyor. Maskeler derimize sakalsız kişiler gibi oturmuyor. Bunu tespit ettik” diye konuştu.

Koronavirüsün insan cildinde saatlerce kalabileceğini belirten araştırmacılar, eğer kısa kesilmeyecekse sakalın sıklıkla yıkanması tavsiyesinde bulundu.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri de (CDC) geçtiğimiz günlerde kısa sakallı olmanın maskenin işlevini daha da artıracağını belirtmişti.

Geçtiğimiz aylarda ise İsrail Sağlık Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Itamar Grotto, sakalın koronavirüs Kovid-19 ile ilişkisinin incelendiğini belirterek kişilerin sakallarına uygun maske üretilmesini gerektiğini belirtmiş, ülke olarak sakallı kişilere özel maske üreteceklerini belirtmişti.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Korona testi pozitif çıkan adamı ve eşini otelinden attı

Yunanistan’da bir otel sahibi, koronavirüs testi pozitif çıkan müşterisini otelinden attı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 2696 vaka 9 ölüm

Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu EODY 29 Temmuz Çarşamba günü yaptığı duyuruyla son 24 saat içerisinde Yunanistan genelinde toplam 2696 koronavirüs vakası tespit edildiğini açıkladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dedeağaç kampında korona çıktı: Tüm kamp sakinlerine test yapılacak

Dedeağaç belediyesine ait kamp alanında pozitif koronavirüs vakası tespit edilince kampta alarm verildi.
Devamını oku...