Araştırma: Sakallı erkekler için özel maske üretilmeli - Azınlıkça
Yaşam

Araştırma: Sakallı erkekler için özel maske üretilmeli

İngiltere’de yapılan son araştırmada, sakallı erkeklerin koronavirüsten korunmak amacıyla taktığı maskelerin sakalsız erkelere oranla daha az koruma sağladığı ortaya çıktı.

Birleşik Krallık Sağlık ve Güvenlik İdaresi (HSE) tarafından yayınlanan analizde, “Yüzdeki kıllar, maskenin yüzü sıkıca kapatmasını imkânsız hâle getiriyor. Tıraş olmak koronavirüs Kovid-19’un maskenin arasından sızmasını önlemek için yardımcı olacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Yale Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu dekanı Dr. Sten Vermund, “40 yılı aşkın süredir sakal bırakıyorum. Kovid-19 bize şaka yapıyor. Maskeler derimize sakalsız kişiler gibi oturmuyor. Bunu tespit ettik” diye konuştu.

Koronavirüsün insan cildinde saatlerce kalabileceğini belirten araştırmacılar, eğer kısa kesilmeyecekse sakalın sıklıkla yıkanması tavsiyesinde bulundu.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri de (CDC) geçtiğimiz günlerde kısa sakallı olmanın maskenin işlevini daha da artıracağını belirtmişti.

Geçtiğimiz aylarda ise İsrail Sağlık Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Itamar Grotto, sakalın koronavirüs Kovid-19 ile ilişkisinin incelendiğini belirterek kişilerin sakallarına uygun maske üretilmesini gerektiğini belirtmiş, ülke olarak sakallı kişilere özel maske üreteceklerini belirtmişti.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da bir haftada 54.649 korona vakası, 85 ölüm, 66 entübe

Yunanistan’da Ulusal Kamu Sağlığı Kurmu (EODY) 26 Eylül – 2 Ekim haftası koronavirüs raporunu yayınladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Güncellenmiş korona aşılarıyla aşılamalar bugün başladı

Yunanistan’da Omikron 4 ve 5 varyantlarına karşı da koruyan güncellenmiş koronavirüs aşılarıyla aşılamalar 3 Ekim Pazartesi itibariyle başladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

İşletme önüne sandalye-masa çıkarma hakkına ek süre geldi

Yunanistan’da koronavirüs pandemisiyle birlikte kafe ve restoranları korumak amaçlı alınan kamusal alana masa-sandalye çıkarma uygulamasına ek süre geldi.
Devamını oku...