Yaşam

Dünyadaki bütün koronavirüsler bir kola kutusuna sığıyor

İngiliz matematikçi Dr. Kit Yates, dünyadaki tüm koronavirüslerin hacimsel büyüklüğünü hesapladı ve bütün koronavirüslerin bir kola kutusuna sığdığını ortaya çıkardı.

Şimdiye kadar dünya çapında 2 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan koronavirüsün ne kadar yer kaplıyor olabileceği de açıklığa kavuştu. İngiliz matematikçi Dr. Kit Yates, Kovid-19 hastalığına yol açan tüm koronavirüslerin, bir kola kutusuna sığabileceğini tespit etti.

Dünya genelinde şimdiye kadar en az 106 milyon kişi koronavirüse yakalandı. Virüsün neden olduğu Kovid-19 hastalığı, en az 2 milyon 300 bin kişinin ölümüne neden oldu. Ama virüsün kendisi çok küçük. SARS-CoV-2 virüsünün çapı 100 nanometre. Yani bir metrenin yüz milyarda biri kadar. Koronavirüs, insan saçının binde biri kalınlığında.

Bath Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan, “The Maths of Life and Death” (Yaşam ve Ölümün Matematiği) kitabının yazarı Dr. Yates, BBC için yaptığı hesaplamada dünyadaki tüm koronavirüs’lerin 160 mililitre hacmi olacağı sonucuna vardı.

Dr. Yates, hesaplamalarında, koronavirüs’lerin üst üste konması halinde, dikensi çıkıntılardan oluşacak boşluğu da dikkate aldığını söylüyor. Yates hesaplamalarında virüsün büyüklüğü, kaç kişinin virüse yakalandığı ve hastalığa yakalanan bir kişinin vücudunda belirli bir zamanda ne kadar virüs olduğu kriterlerini kullandı.

Bilim insanları, SARS-CoV-2 virüsünün küremsi olduğu ve çapının 80-120 nm arasında değiştiği konusunda hemfikir.

Viral yükün en yüksek seviyesinde bir hastanın sisteminde 100.000.000.000 parçacık olabiliyor. Bu zirve noktasına hastalığın altıncı gününde ulaşılıyor.

Dr. Yates, bilimsel makaleler yayımlayan “The Conversation” sitesindeki yazısında, her gün yarım milyon kişinin koronavirüs testinin pozitif çıktığına dikkat çekti.

Ama hesaplamalarda bazı kişilerin belirti göstermemesi, bazı kişilerin test yaptırmamayı seçmesi ve bazı ülkelerde test imkanlarının sınırlı olması nedeniyle bu sayı daha gerçekçi olması için 3 milyon olarak alındı.

Yates bunun sonucunda, belli bir zaman diliminde dünyadaki koronavirüs sayısının 2×10¹⁸ adet (iki kentilyon ya da iki milyar milyar) olduğunu hesapladı.

Dr. Yates, “Bu çok büyük bir sayı. Gezegendeki kum tanelerinin sayısı kadar” diyor.

Yates daha sonra küre hacmi formülünü (V = 4 π r³/3) kullanarak her bir virüsün hacminin 523.000 nm küp olduğunu hesapladı. Hesaplamada virüsün çapı 100 nm olarak kabul edildi. Bu sayı iki kentilyonla çarpılınca 120 mililitre çıktı.

Virüslerin üst üste konulması sırasında oluşacak boşluklar da hesaba katılınca dünyadaki tüm virüslerin 160 mililitre yer kaplayacağı sonucuna ulaşıldı. Bir kutu kolanın hacmi 330 mililitre. 

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Başbakan Miçotakis: Mutasyonlar virüsü daha bulaşıcı hale getirdi

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, başkent Atina’nın Sotiria Hastanesi’ni ziyaret ederek burada görevli doktorlara hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Hac ve umre için yeni gelişme: Suudi Sağlık Bakanı açıkladı

Suudi Arabistan devleti hac ve umre ibadeti için yurtdışından gelişleri geçen yıl kapatmıştı. Yeni gelişmeyi Suudi Sağlık Bakanı açıkladı.
Devamını oku...
Yaşam

DSÖ: 2021 yılında salgının sona ermesini beklemiyoruz

Koronavirüs salgının 2021 yılı sonuna kadar sona ermesinin beklenmediği görüşü, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilileri tarafından da söylenmeye başladı.
Devamını oku...