Yaşam

Moderna: Aşımız en az bir yıl koruyor

Moderna mRNA koronavirüs aşısı

Amerikalı biyoteknoloji şirketi Moderna kendi geliştirdiği koronavirüs aşısı sayesinde virüse karşı bağışıklığın en az bir yıl sürdüğünü açıkladı.

Moderna şirketinin CEO’su Stephan Bansel 2021 yılında 600 milyon ile 1 milyar doz arasında mRNA koronavirüs aşısı üreterek piyasaya sunacaklarına dair güvence verdi.

Aşının İngiltere’de görülen mutasyona uğramış korona virüsüne karşı da etkili olduğunu belirten Bansel, yeni ve en hızlı bulaşan SARS-CoV-2 koronavirüs suşlarına ve mutasyonlarına karşı etkinliğini doğrulamak için 2021 senesinde testler yapacaklarını belirtti.

ABD’de Moderna aşısını yaptıranlar arasında ABD Başkanı seçilen Joe Biden ve başkan yardımcısı Kamala Harris ve Dr. Antony Fauci gibi üst düzey isimler de yer alıyor.

Moderna CEO’su Bansel, şirketinin ürettiği koronavirüs aşısının iki yıla kadar bile bağışıklık sağlayabileceğini, ancak bu konuda daha fazla veriye ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çipras‘ın oğlu koronaya yakalandı: Ailecek karantinaya girdiler

SYRIZA Partisi Genel Başkanı Aleksis Çipras oğlunun koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıkladı. Çipras ailesi karantinaya girdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

İspanya Genelkurmay Başkanından torpilli aşı istifası

İspanya’da bir kısım devlet yetkililerinin sırası gelmeden koronavirüs aşısı olması istifalara neden oldu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

80-84 yaş arasındaki vatandaşlar için aşı platformu açılıyor

Yunanistan’da koronavirüs aşısı yaptırmak isteyen 80-84 yaş arasındaki vatandaşlar için başvuru platformu 22 Ocak Cuma günü açılıyor.
Devamını oku...