Yaşam

Moderna: Aşımız en az bir yıl koruyor

Moderna mRNA koronavirüs aşısı

Amerikalı biyoteknoloji şirketi Moderna kendi geliştirdiği koronavirüs aşısı sayesinde virüse karşı bağışıklığın en az bir yıl sürdüğünü açıkladı.

Moderna şirketinin CEO’su Stephan Bansel 2021 yılında 600 milyon ile 1 milyar doz arasında mRNA koronavirüs aşısı üreterek piyasaya sunacaklarına dair güvence verdi.

Aşının İngiltere’de görülen mutasyona uğramış korona virüsüne karşı da etkili olduğunu belirten Bansel, yeni ve en hızlı bulaşan SARS-CoV-2 koronavirüs suşlarına ve mutasyonlarına karşı etkinliğini doğrulamak için 2021 senesinde testler yapacaklarını belirtti.

ABD’de Moderna aşısını yaptıranlar arasında ABD Başkanı seçilen Joe Biden ve başkan yardımcısı Kamala Harris ve Dr. Antony Fauci gibi üst düzey isimler de yer alıyor.

Moderna CEO’su Bansel, şirketinin ürettiği koronavirüs aşısının iki yıla kadar bile bağışıklık sağlayabileceğini, ancak bu konuda daha fazla veriye ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da aşı vurduranlara ilk ayrıcalık geliyor

Yunanistan Kalkınma ve Yatırımlar Bakanı Adonis Georgiadis, önümüzdeki haftadan itibaren daha pek çok kısıtlamanın kaldırılacağını duyurdu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

18 yaş üzeri için aşı platformu ne zaman açılıyor?

Yunanistan Sağlık Genel Sekreteri Marios Themistokleus, 18 yaş üzerindekiler için aşı platformunun Haziran ayı içerisinde açılacağını duyurdu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Dedeağaç’a asker ve mühimmat yığdılar: ABD Balkanları ‘kuşatıyor’

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) gerçekleşecek Defender Europe 21 tatbikatı için Batı Trakya’nın Dedeağaç (Alexandroupoli) limanına yığdığı asker ve mühimmat sayısı 7 Mayıs günü zirve yaptı.
Devamını oku...