Yaşam

Korona aşısının dağıtımına ABD’de başlanıyor

Alman BioNTech ile ABD’li ilaç şirketi Pfizer tarafından üretilen koronavirüs aşısı ABD’de dört eyalette dağıtılmaya başlanıyor.

BioNTech aşısıyla ilgili eksi 70 derecede taşınması gerektiği açıklaması kafaları karıştırmıştı. Ancak aşının yüzde 90 oranında etkili olduğu açıklanınca salgına karşı umut belirmişti. 

BioNTech ile ABD’li ilaç şirketi Pfizer tarafından üretilen koronavirüs Kovid-19 aşısının Amerika’da dört eyalette pilot teslimatı yapılmaya başlıyor. ancak aşının dağıtımı için soğuk zincir gereksinimini sağlayabilecek dağıtıcı arayışı sürüyor.

Normal aşılar iki ila sekiz derece sıcaklıkta saklanırken, Covid aşısının -70 derecede muhafaza edilmesi gerekliliği dağıtımı için bir zorluk olarak ön plana çıkarken, Pfizer şirketi, “Yapılacak olan pilot teslimatların, etkili bir aşı programı hazırlığı yapan diğer ABD eyaletleri ve ülkeler için de olumlu sonuçlar vereceğini umuyoruz” açıklamasını yaptı.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, aşılar ilk etapta Rhode Island, Teksas, New Mexico ve Tennessee eyaletlerine gönderilecek. Eyaletlerin pilot bölge olarak seçilmesinde, göçmenlerin de bulunduğu karma nüfus yapısı, farklı büyüklükte olmaları ve kırsal kesimleri de içermesi etkili oldu.

Şirket, halen devam eden gönüllü çalışmalarının sonuçlarını da Kasım ayının üçüncü haftasında almayı bekliyor. Bu sonuçların da alınmasının ardından aşıyla ilgili olarak Acil Durum Kullanım Yetkisi başvurusunda bulunulacak.

Pfizer ve BioNTech, ABD hükümetiyle hali hazırda 1,95 milyar dolar karşılığında 100 milyon dozluk aşı anlaşması yapmış durumda. Anlaşmada, dozun 500 milyona çıkarılabilmesi yönünde bir seçenek de yer alıyor.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Uğur Şahin: Altı ayda bir aşı şart

Koronavirüs aşısını bulan BioNTech’in kurucu ortağı ve CEO’su Prof. Uğur Şahin yeni mutasyon ve varyantlara karşı her altı ayda bir aşı olunması gerektiğini söyledi ve 4. dalga uyarısında bulundu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

42 yaşındaki adam bir anda yoğun bakıma kaldırıldı

Yunanistan’ın başkenti Atina’da AstraZeneca aşısı vurduran 42 yaşındaki bir adamda çoklu skleroz ve Guillain Barre Sendromu görüldü.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Şahin halkının yüzde 50’si aşılandı

Batı Trakya’nın Mustafçova (Miki) Belediyesi’ne bağlı Şahin (Ehinos) köyünde esnafın tamamının aşılandığı duyuruldu.
Devamını oku...
Yaşam

Uğur Şahin: BioNTech'in aşısı eminim salgını bitirecek

Worth reading...