Yaşam

Korona aşısının dağıtımına ABD’de başlanıyor

Alman BioNTech ile ABD’li ilaç şirketi Pfizer tarafından üretilen koronavirüs aşısı ABD’de dört eyalette dağıtılmaya başlanıyor.

BioNTech aşısıyla ilgili eksi 70 derecede taşınması gerektiği açıklaması kafaları karıştırmıştı. Ancak aşının yüzde 90 oranında etkili olduğu açıklanınca salgına karşı umut belirmişti. 

BioNTech ile ABD’li ilaç şirketi Pfizer tarafından üretilen koronavirüs Kovid-19 aşısının Amerika’da dört eyalette pilot teslimatı yapılmaya başlıyor. ancak aşının dağıtımı için soğuk zincir gereksinimini sağlayabilecek dağıtıcı arayışı sürüyor.

Normal aşılar iki ila sekiz derece sıcaklıkta saklanırken, Covid aşısının -70 derecede muhafaza edilmesi gerekliliği dağıtımı için bir zorluk olarak ön plana çıkarken, Pfizer şirketi, “Yapılacak olan pilot teslimatların, etkili bir aşı programı hazırlığı yapan diğer ABD eyaletleri ve ülkeler için de olumlu sonuçlar vereceğini umuyoruz” açıklamasını yaptı.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, aşılar ilk etapta Rhode Island, Teksas, New Mexico ve Tennessee eyaletlerine gönderilecek. Eyaletlerin pilot bölge olarak seçilmesinde, göçmenlerin de bulunduğu karma nüfus yapısı, farklı büyüklükte olmaları ve kırsal kesimleri de içermesi etkili oldu.

Şirket, halen devam eden gönüllü çalışmalarının sonuçlarını da Kasım ayının üçüncü haftasında almayı bekliyor. Bu sonuçların da alınmasının ardından aşıyla ilgili olarak Acil Durum Kullanım Yetkisi başvurusunda bulunulacak.

Pfizer ve BioNTech, ABD hükümetiyle hali hazırda 1,95 milyar dolar karşılığında 100 milyon dozluk aşı anlaşması yapmış durumda. Anlaşmada, dozun 500 milyona çıkarılabilmesi yönünde bir seçenek de yer alıyor.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 6 ay içinde tüm vatandaşlar aşılanmış olacak

Yunanistan Sağlık Bakanlığı Genel Sekreteri Marios Themistokleus, Haziran ayına kadar tüm vatandaşların aşılanmasının tamamlanmış olacağını tahmin ettiğini söyledi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da Ocak ayında korona aşıları başlıyor: Kimlere yapılacak?

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelyos Peças, koronavirüs aşılarının ay sonunda ülkeye geleceğini ve Ocak ayından itibaren vatandaşlara yapılmaya başlayacağını bildirdi.
Devamını oku...
Yaşam

İngiltere, Pfizer/BioNTech aşısına onay veren ilk Batılı ülke oldu

Avrupa Birliği gerekli mevzuatı henüz tamamlayamazken İngiltere Pfizer/BioNTech aşısının acil kullanımına onay verdiğini duyurdu.
Devamını oku...
Yaşam

Pfizer’in aşısı koronaya karşı yüzde 90’ın üstünde başarı sağladı

Worth reading...