Yaşam

WhatsApp’ın zorunlu paylaşım şartına AB’deki kullanıcılar için istisna

WhatsApp artık kendi kullanıcıları uygulamayı kullanmaya devam etmek istiyorsa ana şirketi Facebook ile bilgi paylaşmalarını kabul etme şartı getiriyor. Zorunluluk AB ülkelerindeki kullanıcılar için geçerli olmayacak.

WhatsApp şirketi geçtiğimiz günlerde kullancılarına pop-up bildirim göndererek “WhatsApp kullanmaya devam etmek için güncellemeleri kabul etmeleri gerektiği” veyahut da hesaplarını silmeleri gerektiği konusunda uyardı.

Ancak WhatsApp’ın sahibi olan Facebook, söz konusu zorunluluktan Avrupa Birliği ülkeleri ile Birleşik Krallık kullanıcılarının muaf olduğunu ve şartları kabul etmelerinin gerekmediğini belirtti.

WhatsApp’ın 8 Şubat’ta yürürlüğe girecek olan yeni gizlilik ilkelerine göre Facebook ile veri paylaşımına izin isteyecek. Gerekli onayı vermeyenler ise WhatsApp kullanamayacaklar. 

Söz konusu şartları kabul etmesi gereken kullanıcıların olduğu ülkelerden biri de Türkiye. Türkiye’deki kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek için 8 Şubat’a kadar güncellenen uygulama koşullarını kabul etmesi gerekiyor.

WhatsApp’ın bu kararı Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk gibi ünlüleri kızdırdı. Musk, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Signal uygulamasını önerdi.

WhastApp hangi bilgileri toplayacak?

AB ülkeleri haricindeki kullanıcılar için WhatsApp tarafından toplanacak ve Facebook ile paylaşılacak verilerin ayrıntıları belli oldu.

WhatsApp aşağıdaki verileri ana şirketi Facebook ve Facebook’a ait diğer şirketlerle paylaşacak:

  • Telefon numarası ve uygulamaya kayıt sırasında verilen diğer bilgiler (isim gibi)
  • Telefon markası, modeli ve telekomünikasyon şirketi 
  • İnternet bağlantınızın konumunu gösteren IP adresi
  • WhatsApp üzerinden yapılan tüm ödemeler ve finansal işlemler
  • Durum güncellemeleri, ne zaman ve ne kadar süreyle WhatsApp kullanıldığı
  • Öte yandan Facebook şirketi, WhastApp’e getirdiği ani değişiklikleri neden yaptığına dair bir açıklama yapmadı.
About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

WhatsApp, gizlilik sözleşmesi değişikliklerini erteledi

Facebook şirketleri arasında güvenli yazışma uygulaması olarak öne çıkan WhatsApp şirketi, AB dışındaki kullanıcılarına zorunlu hale getirdiği yeni gizlilik sözleşmesini ertelediğini açıkladı.
Devamını oku...
Yaşam

WhatsApp 2021’de yeni özellikler sunacak

Kullanıcılarının bu sene dört gözle beklediği özelliklerden biri de PC veya laptopta WhatsApp’ın görüntülü ve sesli görüşmeye açılması olacak.
Devamını oku...
Yaşam

Bu telefonların sahipleri WhatsApp’ı kullanamayacak

Dünya genelinde en popüler mesajlaşma ve görüşme uygulamalarından biri olan WhatsApp’ın 2021 yılında çalışmayacağı telefonlar açıklandı.
Devamını oku...