Yaşam

Diyanet’ten domuzlu aşıya fetva geldi: Alternatifi yoksa caizdir

Çin’de üretilen koronavirüs aşısı içinde domuz proteini bulunduğu söyleniyor. Domuzlu aşının haram olup olmadığı sorusuna Türk Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan cevap geldi. 

 “Aşının içinde domuz proteini varsa dinen haram mı?” sorusuna yanıt veren Diyanet İşleri Başkanlığı, “dinen haram olan bir maddenin tedavide kullanılmasının caiz” olduğunu açıkladı. 

Diyanet İşleri Başkanlığı, koronavirüs aşılarının içinde bulunması halinde, “dinen haram olan bir maddenin tedavide kullanılmasının caiz” olduğunu belirtti.

“Zaruretler yasakları mubah kılar” kuralından hareketle, dinen haram kılınmış bir maddenin tedavide kullanılması caizdir.

Diyanet İşleri Başkanlığına, “Aşıların içinde domuz proteini varsa dinen haram mı?” sorusunu yöneltildi. 

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, domuzlu koronavirüs aşısı ile ilgili soruya yazılı olarak yanıt verdi.

Toplum sağlığı açısından salgın hastalıklara karşı koruyucu olduğu belirtilen aşıların kullanımında sakınca olmadığını belirten Diyanet İşleri Başkanlığı, “Esasen herhangi bir hastalığın tedavisinde helal maddelerden elde edilmiş alternatif bir ilaç/aşı bulunmadığı durumlarda; İslam âlimlerinin yaygın kanaatine göre, ‘Zaruretler yasakları mubah kılar’ kuralından hareketle, dinen haram kılınmış bir maddenin tedavide kullanılması caizdir” dedi.

Diyanet açıklamasında, salgın hastalıkları önlemek için yapılan aşıların muhtemel yan etkilerinin, aşılanmamaktan doğacak sakıncalara nispetle daha az olduğunun uzmanlar tarafından dile getirildiği belirtildi. Açıklamada, “Netice olarak kişilerin bağışıklık kazanmasına veya iyileşmesine vesile olacağı tıbben tespit edilen ve alanında uzman hekimlerce tavsiye edilen aşıların içeriğinde dinen yasaklanmış bir madde olsa bile -meşru bir alternatifi olmadığı müddetçe- yaptırılmasında dinen bir sakınca yoktur” değerlendirmesinde bulunuldu.

Çinli Sinovac tarafından üretilen CoronaVac aşısında domuz proteini olduğu haberlere yansımıştı.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Şahin’de ilk korona aşıları vuruldu

Batı Trakya’nın Şahin (Ehinos) köyündeki sağlık ocağına koronavirüs aşı merkezi kuruldu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Şapçı Sağlık Ocağı’nda korona aşıları başladı

Rodop ilinin Şapçı (Sapes) Sağlık Ocağı’nda ilk koronavirüs aşıları vurulmaya başladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Başbakan Miçotakis aşının ikinci dozunu yaptırdı

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu ve Başbakan Kiryakos Miçotakis koronavirüs aşılarının ikinci dozunu bugün yaptırdılar.
Devamını oku...