Yaşam

Araştırma: Koronaya yakalanan 6 ay bağışıklık kazanıyor

Yunanistan’da devam eden sokağa çıkma yasaklarına rağmen günlük vaka sayılarının düşmemesi endişe yaratıyor.

Yunanistan’ı da ağır etkileyen koronavirüs Kovid-19 pandemisi ikinci dalgayla devam ediyor. 

Dünya çapında enfekte olanların sayısı 55 milyonu aşarken, 1.3 milyondan fazla insan da yaşamını yitirdi

Bilim insanların da virüsle ilgili araştırmaları da tüm hızıyla devam ederken, en çok merak edilenlerden biri de yakalanan birinin ikinci kez olma ihtimalinin olup olmadığı yönünde… 

İngiltere’de Oxford Üniversitesi, Covid-19’ yakalananların altı ay içinde yeniden koronavirüs olmalarının çok düşük bir ihtimal olduğunu açıkladı.

Oxford Üniversitesi, 12 bin sağlık çalışanının katıldığı bir koronavirüs bağışıklığı araştırması gerçekleştirdi.

Araştırma ekibi, 12 bin kişinin 30 hafta boyunca takip edildiği araştırma sonucunda ortaya çıkan raporda, koronavirüsü geçiren kişilerin kısa vadede tekrar corona virüs olmayacaklarından neredeyse emin olduklarını ifade etti.

Araştırma ekibi, koronadan iyileşen kişilerin 6 boyunca bağışıklık kazandığını belirterek elde ettikleri sonucu iyi haber olarak değerlendirdi.

Oxford Üniversitesi’nde Bulaşıcı Hastalıklar Profesörü ve araştırma üzerinde çalışan David Eyre, ” En azından kısa vadede, COVID-19 olan çoğu insanın tekrar olmayacağından emin olabiliriz. Enfeksiyondan korumanın daha uzun sürüp sürmediğini öğrenmek için çalışma devam ediyor” ifadelerini kullandı.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 334 yeni korona vakası, 24 ölüm

Yunanistan çapında son bir gün içerisinde 334 yeni koronavirüs vakası tespit edilirken 24 kişinin can verdiği açıklandı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Eyalet Başkanı Metios koronadan kurtuldu

Koronavirüse yakalanan ve karantinaya alınan Doğu Makedonya Trakya Eyalet Başkanı Hristos Metios hastalığı yendi. Metios’un son testi temiz çıktı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

AB ülkeleri, mutasyonlu koronavirüs yüzünden sınırları kapatıyor

Koronavirüsün İngiliz, Güney Afrika ve Brezilya versiyonlarının Avrupa’da hızlı yayılması sonrası Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler tekrar sınır kontrolleri ve sınır kapatmalarına gidiyor.
Devamını oku...