Yaşam

Pfizer’in aşısı koronaya karşı yüzde 90’ın üstünde başarı sağladı

Bütün dünyayı adeta esir alan koronavirüs Kovid-19’a karşı geliştirilen aşının yüzde 90’dan daha fazla etkili olduğu haberi mutluluk yarattı.

Pfizer ve BioNTech şirketlerinin birlikte geliştirdiği koronavirüs aşısı virüsü engelleme konusunda yüzde 90’dan bile daha fazla etkili olduğu duyuruldu.

Pfizer’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“2020’de 50 milyon doza kadar Covid-19 aşısı üretmeyi umuyoruz, gelecek yıl Covid-19 aşısının 1.3 milyar doza yakın üretilmesi bekleniyor.”

Böylece Pfizer ve BioNTech, geniş kapsamlı klinik denemelerle ilgili olumlu veriler yayınlayan ilk ilaç şirketleri oldu.

Şirket, ilaçla ilgili ciddi bir güvenlik endişeleri olmadığını ve bu ay bitmeden ABD’den acil kullanım tescili isteyeceklerini belirtti.

Şirketin aşısından Yunanistan dahil AB ülkeleri de sipariş vermiş bulunuyor.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 6 ay içinde tüm vatandaşlar aşılanmış olacak

Yunanistan Sağlık Bakanlığı Genel Sekreteri Marios Themistokleus, Haziran ayına kadar tüm vatandaşların aşılanmasının tamamlanmış olacağını tahmin ettiğini söyledi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da Ocak ayında korona aşıları başlıyor: Kimlere yapılacak?

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelyos Peças, koronavirüs aşılarının ay sonunda ülkeye geleceğini ve Ocak ayından itibaren vatandaşlara yapılmaya başlayacağını bildirdi.
Devamını oku...
Yaşam

İngiltere, Pfizer/BioNTech aşısına onay veren ilk Batılı ülke oldu

Avrupa Birliği gerekli mevzuatı henüz tamamlayamazken İngiltere Pfizer/BioNTech aşısının acil kullanımına onay verdiğini duyurdu.
Devamını oku...