Yaşam

Siyah zeytin mi yoksa yeşil zeytin mi daha sağlıklı?

Yunanistan’ın hiç şüphesiz yemeklik zeytinleri arasında favori Kalamata zeytini olsa da herkesin kendi damak tadı ayrı. Kimimiz siyah kimimiz yeşil zeytini tercih ediyoruz.

Peki, sağlığımız açısından en yararlı zeytin hangisi?

Zeytinlerin rengi ne olursa olsun besin değerleri aşağı yukarı aynıdır. 15 gram siyah zeytinin bir porsiyonu 25 kalori içerirken buna karşılık gelen miktarda yeşil zeytin 20 kalori içermektedir.

Her iki renk zeytin de 2 gram yağ içermektedir (0.5 gram doymuş veya çoklu doymamış yağ ve 1.5 gram tekli doymamış yağ). Ayrıca zeytinler 0,5 gramdan az protein, 1 gram karbonhidrat ve 0,5 gram lif içerirler. ,

Tabii bunların dışında zeytinler az miktarda vitamin ve mineral içerirler ve daha spesifik olarak vücudumuzun günlük E vitamini ihtiyacının yüzde 2’sini ve A vitaminin de % 1’ini barındırırlar.

Siyah ile yeşil zeytin arasındaki tek fark, içerdikleri sodyum miktarıdır. Beş siyah zeytin, yaklaşık 115-125 miligram sodyum veya önerilen günlük miktarın yüzde 8’ini içerirken  yeşil zeytin 218-360 miligram sodyum veya günlük miktarın yüzde 14-24’ünü içermektedir.

Uzmanlar büyük miktarda sodyum tüketiminin vücudumuz için iyi olmadığını ve aşırı yeşil zeytin tüketimi yerine siyah zeytinlerin daha sağlıklı olduğunu düşünüyorlar.

Aşırı yeşil zeytin tüketimi kan basıncı seviyesini ve kardiyovasküler hastalık veya felç gelişme olasılığını artırabilir.

Öte yandan uzmanlar az veya normal miktarlarda az tuzlu yeşil veya siyah zeytin kullanmanın insan vücudu için mükemmel bir gıda olduğunda hem fikir.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da korona desteği için 124 bin zeytin üreticisi başvurdu

Yunanistan’da zeytin üreticilerine verilecek olan koronavirüs yardımına an itibariyle 124 bin zeytin üreticisinin başvuduğu açıklandı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Hatalı estetik operasyonu yapan Yunan doktora 13 bin evro tazminat cezası

Yunanistan’da göğüslerini büyütmek isteyen hastasına hatalı cerrahi estetik yapan doktor 13 bin evro tazminat ödemeye mahkum edildi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Selanik’te her 10 kişiden 3’ü koronalı

Yunanistan Sağlık Bakanı Vasilis Kikilyas, gerçekleştirdiği bilgilendirme toplantısında Ulusal Sağlık Sistemi’nin (ESY) koronavirüse direndiğini bildirdi.
Devamını oku...