Yaşam

Rus korona aşısı uygulanan deneklerin tümünde antikor oluştu

Rus liderin Putin’in açıkladığı koronavirüs aşısı hakkında güzel haberler gelmeye devam ediyor. Tıp dünyasının prestijli yayınlarından The Lancet aşının antikor üretimini sağladığına ilişkin testleri yayınladı.

Bütün dünyanın düzeninin değişmesine neden olan koronavirüs Kovid-19’a karşı aşı çalışmalarında bir çok firma son aşamaya gelmiş durumda.

Hatırlanacağı üzere aşıyı ilk bulduğunu açıklayan Rusya olmuştu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptığı açıklamayla aşıyı kızının da denediğini ve başarılı olduğunu açıklamıştı. Rusya koronavirüsü yenen aşıya Sputnik-V adını vermişti.

Tıp dünyasında prestijli yayın dergilerinden sayılan The Lancet, Rusların korona aşısının antikor üretimini sağladığına ilişkin testleri yayınladı. Rus aşısına karşı Batı’dan gelen eleştiriler ve şüpheli yaklaşımlarla karşılaşan Moskova ise Lancet dergisinin yayınını memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

Dergide yayınlanan bilgilere göre geçtiğimiz haziran ve temmuz aylarında 76 kişi üzerinde test edilen Rus Sputnik Kovid-19 aşısı deneklerin yüzde 100’ünde antikor oluşmasını sağladı ve aşı yüzünden hiçbir yan etki görülmedi.

Rusya iki seferde yapılan bu aşıyı ağustos ayında henüz herhangi bir veri yayınlamamışken veya geniş kapsamlı testler yapılmamışken lisanslayarak üçüncü faz aşamasına geçen ilk ülke olmuştu.

Lancet dergisi yayınında her birinde 38 sağlıklı bireyin yer aldığı 42 günlük iki farklı testte aşı ile ilgili olumsuz hiçbir noktaya rastlanmadığı ve tüm deneklerde antikor üretiminin gerçekleştiği verileri yayınladı.

Lancet yayınında ayrıca uzun vadeli etkilere ilişkin placeboların da olduğu daha fazla testin gerektiği belirtildi.

Öte yandan uluslararası bağımsız değerlendirmelerle yayın yapan The Lancet gibi saygın bir dergide bu sonuçların açıklanmış olması Rusya’ya karşı şüpheci yaklaşım ve eleştirilerinin önünü kesebileceği söyleniyor.

Rusya geçtiğimiz hafta içerisinde de aşının etkilerini gözlemlemek adına 40 bin adet ‘uzun aşama’ testi başlatmıştı.

Koronavirüse karşı üretilen Sputnik-V aşısı için finansal destek vermiş olan Rusya Direkt Yatırım Fonu Başkanı Kirill Dmitriev konuya ilişkin olarak “Haftalardır aşımızı kötülemek ve kuşku doğurmak amacıyla Batı’nın bize yönelttiği tüm sorulara cevap verdik. Şimdi Batı’nın aşılarına ilişkin sorular sorma sırası bizde.” ifadelerini kullandı.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yoğun bakımlarda entübe edilmiş hasta sayısı 78’e yükseldi

Yunanistan’da koronavirüs Kovid-19’a yakalandıktan sonra durumu ağırlaşınca entübe edilerek yoğun bakım ünitelerine alınan hasta sayısı 78’e yükseldi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kozlukebir Belediyesi’nde korona gerginliği

Batı Trakya’nın Rodop iline bağlı Kozlukebir (Arriana) Belediyesi’nde iktidarla muhalefet arasında koronavirüs gerginliği yaşanıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da bugün 339 yeni vaka görüldü: Batı Trakya’da 2 tanı

Kamu sağlığı Kurumu EODY’nin verdiği bilgiye göre Yunanistan’da son 24 saatteki yeni koronavirüs vakaları 339’u buldu.
Devamını oku...