Yaşam

Rus korona aşısı 40 bin kişiye uygulanmaya başlıyor

Vladimir Putin’in açıkladığı Rus koronavirüs aşısı Sputnik V önümüzdeki haftadan itibaren 40 bin kişiye uygulanmaya başlıyor.

Bütün dünyaya yayılan ve pandemi haline gelen korona salgınına karşı Rusya’nın geliştirdiği Sputnik V adlı aşı haftaya 10 binlerce kişiye uygulanmaya başlıyor.

Rus yetkililer Kovid-19’a karşı geliştirilen Sputnik V adlı aşının önümüzdeki haftadan itibaren 40 bin kişiye uygulanacağı açıkladılar.

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Başkanı Kirill Dmitriev ulusal medya kuruluşlarına yağtığı basın açıklamasında önümüzdeki haftadan itibaren 40 bin kişiye aşı yapacaklarını ve aşı yapılan kişiler üzerinde gözlem yapacaklarını ifade etti.

Dmitriev, “Önümüzdeki hafta 40 bin kişiye Sputnik V uygulanmasından sonra gözlemlere başlanacak. Sputnik V’nin uygulanmasından sonraki klinik çalışmalar uluslararası standartlara uygun olarak gerçekleşecek. Aşının uygulanması sonrası aşının etkileri, pozitif etkileri ve yan etkileri gözlemlenecek. Bu çalışmaların tümü kontrollü bir şekilde gerçekleşecek” ifadelerini kullandı.

Rusya’da şu ana kadar aşı 18 ile 60 yaş arasındaki gönüllülere uygulanmış durumda ve Rus yetkilier bu aşamaya kadar aşının hiçbir yan etkisinin gözlemlenmediğini söylüyorlar.

Sputnik V koronavirüs Kovid-19 aşısı virüs görülmeyen kişiler için geliştirilmiş olsa da virüse yakalanan kişilere de uygulanabilineceğini söyleyen Rus uzmanlar aşının büyük oranda olumlu etkisinin görüldüğünden aşı uygulanacak kişilerde herhangi bir kısıtlama görmediklerini belirtiyorlar.

Hatırlanacağı üzere Kovid-19’a karşı aşı geliştirdiklerini ilk açıklayan Rus lider Putin olmuştu. Putin kızının da aşı olduğunu duyurmuştu.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Miçotakis: Gerekirse ilk korona aşısını ben olacağım

Başbakan Kiryakos Miçotakis, Selanik’te (Thessaloniki) gerçekleştirdiği basın toplantısı çerçevesinde koronavirüs aşısı sorularını da yanıtladı.
Devamını oku...
Yaşam

AstraZeneca korona aşısı denemelerine yeniden başladı

Koronavirüse karşı aşı geliştiren AstraZeneca ilaç firması durdurdukları denemelere yeniden başladıklarını açıkladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'ın da talip olduğu korona aşısında denemeler durdu

Koronavirüs aşısı ile ilgili Avrupa’dan olumsuz bir haber geldi. AB ülkelerinin sipariş bile verdiği Astrazeneca ilaç şirketi denemelerini durdurmak zorunda kaldı.
Devamını oku...