Yaşam

Rusya koronavirüs aşısı Sputnik V’i üretmeye başladı

Rusya Sağlık Bakanlığı koronavirüs aşısı olarak Kovid-19’a karşı tescil edilen ilk aşı olma özelliğini taşıyan Sputnik V’in üretimine başlandığını açıkladı.

Bütün dünyayı kasıp kavuran küresel koronavirüs Kovid-19 salgınnı durdurabilmek için en büyük beklenti aşının geliştirilmesiydi.

Birçok ülkede aşı çalışmaları sürerken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçtiğimiz gün sürpriz bir açıklama yaparak korona aşısını ürettiklerini duyurdu.

Kızının da aşı olduğunu söyleyen Rus lider en kısa sürede üretime başlayacaklarını belirtmişti.

Rusya Sağlık Bakanlığı Kovid-19’a karşı tescil edilen ilk aşının seri üretimine başlandığını duyurdu

Moskova’daki Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilen “Sputnik V” adlı aşının bu ayın sonunda piyasaya sürülmesi hedefleniyor.

Rusya’da geliştirilen aşıya ilk talep Vietnam’dan geldi.

İkinci dalga endişesinin yaşandığı Vietnam’da Sağlık Bakanlığının Rusya’ya aşı talebi için başvuruda bulunduğu açıklanmıştı.

Hatırlanacağı üzere Rusya lideri Putin aşı ile ilgili olarak “Gayet etkili olduğunu biliyorum, güçlü bir bağışıklık sağlıyor ve tekrar ediyorum gerekli tüm kontrollerden geçti” ifadelerini kullanmıştı.

About author

Articles

Journalist and Editor of Azınlıkça
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Korona bile şaşırdı: Bakan papazın elini öptü

Yunanistan Sivil Koruma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalyas, doğal afet yaşanan Kardiça’nın Oksia bölgesini ziyaret etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 346 vaka 8 ölüm

Yunanistan’da son bir gün içerisinde 346 yeni koronavirüs vakası tespit edilirken korona kaynaklı sekiz ölüm gerçekleşti. Batı Trakya’da üç vaka görüldü
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bilim adamlarından grip aşısı çağrısı: Grip ve korona birleşince öldürüyor

Britanyalı bilim adamları, grip ve koronavirüsün birleşmesi durumunda ölüm riskinin çok fazla arttığını belirterek, tüm risk altındakileri önümüzdeki günlerde grip aşısı olmaya davet ettiler.
Devamını oku...