Yaşam

Haftada üç defa kırmızı et tüketende erken ölüm riski artıyor

Kırmızı et tüketimin aşırı düzeyde olması hayat ömrünü kısaltıyor. Bilim araştırmaları haftada bir defa ile sınırlandırılmasını öngörüyor.

Bilim insanları, haftada üç defa kırmızı et tüketmenin erken ölüm riskini yüzde 10 artırdığını ortaya koydu.

The Independent Türkçe’nin haberine göre kırmızı etin yüksek miktarda tüketiminin Tip 2 diyabet, kalp-damar hastalığı ve bazı kanser türleri gibi bir dizi sağlık sorunuyla ilişkilendirildiği biliniyordu. Ancak kırmızı et tüketim miktarındaki değişikliklerin erken ölüm riskini nasıl etkilediğine dair net bir bilgi yoktu.

ABD’nin Massachusetts eyaletindeki Harvard T.H. Chan Halk Sağlığı Okulu’ndan araştırmacılar büyük bir grup katılımcının 8 yıllık süreyi kapsayan kırmızı et tüketim miktarı ile ardından gelen 8 yıllık süreçteki ölüm oranları arasındaki ilişkiyi inceledi.

Araştırma kapsamında 30-55 yaşlarındaki 53 bin 553 kadın hemşirenin ve 40-75 yaşlarındaki 27 bin 916 erkek sağlık uzmanının verileri kullanıldı.

KIRMIZI ET KULLANIMI AZALTILMALI

Çalışmanın başlangıcında hiçbir katılımcıda kalp-damar ya da kanser hastalığı bulunmuyordu.

Katılımcılar için her 4 yılda bir düzenlenen ankette geçen bir yıl içinde kırmızı eti ne sıklıkla tükettikleri soruldu.

Araştırma süresince herhangi bir sebepten dolayı gerçekleşen toplam ölüm sayısı kadınlarda 8 bin 426 ve erkeklerde 5 bin 593 olmak üzere 14 bin 19 olarak kaydedildi. Ölüm sebeplerinin başında kalp-damar hastalığı, kanser, solunum yolu rahatsızlıkları ve nörodejeneratif hastalıklar geldiği tespit edildi.

Yaş ve diğer potansiyel faktörleri inceleyen araştırmacılar, 8 yıl boyunca haftada 3,5 kez ve daha fazla işlenmiş veya işlenmemiş et yemenin erken ölüm riskini yüzde 10 artırdığını belirledi.

Benzer şekilde, pastırma ve sosis gibi işlenmiş kırmızı etlerin haftada 3,5 porsiyon ya da daha fazla tüketilmesi erken ölüm riskini yüzde 13 artırıyor. İşlenmemiş kırmızı et tüketimindeki artış ise erken ölüm riskini yüzde 9 yükseltiyor.

Araştırma ekibi ayrıca, kırmızı et yerine hayvan ve bitki temelli daha sağlıklı alternatifler tercih etmenin hem kadın hem de erkeklerde erken ölüm riskini azalttığını tespit etti.

Örneğin, günlük bir porsiyon kırmızı eti bir porsiyon balıkla değiştirmek, erken ölüm riskini yüzde 17 azaltıyor.

Araştırmada şu vurgu yapılıyor:

“Protein kaynağını değiştirmenin ya da sebze, tam tahıl gibi bitki temelli sağlıklı yiyecekler tüketmenin ömrü uzatabilir.”

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bilim adamlarından grip aşısı çağrısı: Grip ve korona birleşince öldürüyor

Britanyalı bilim adamları, grip ve koronavirüsün birleşmesi durumunda ölüm riskinin çok fazla arttığını belirterek, tüm risk altındakileri önümüzdeki günlerde grip aşısı olmaya davet ettiler.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

EFET bu bifteği piyasadan çekti

Yunanistan Ortak Gıda Denetim Kurumu (EFET), zehirlenmeye neden olabilecek bir mikrop tespit ettiği tavuk bifteğini piyasadan çekti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kavala’da tecrübeli doktor hayatını kurtardı

Batı Trakya’nın da içinde yer aldığı Doğu Makedonya-Trakya Eyaleti’nin Kavala Hastanesi’nde Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Triandafillidis hayat kurtardı.
Devamını oku...