Yaşam

Balkonda çamaşır kurutmak kansere davetiye çıkarabilir

Yola bakan balkonlarda çamaşır kurutmanın, ıslak elbiselere yollardan gelen tozların yapışması yüzünden kansere yol açabileceği öne sürülüyor.

Balkonda çamaşırların kurutulması dünya genelinde oldukça yaygın bir yöntem. Özellikle şehirlerde yer darlığı ve evlerde bahçelerin olmaması nedeniyle insanları balkonlarda çamaşırlarını kurutma yolunu seçiyorlar.

Balkonda çamaşır kurutma yöntemi insan sağlığı için zararlı olabilir.

Rus devlet haber kanalı olan Sputnik rasyosunda bir programa katılan çevre mühendisi Anton Yastrebtsev, halkın genellikle çamaşırlarını balkonlarda kuruttuğuna dikkat çekerek, ıslak çamaşırların otoyollardan kalkan her türlü toz, is, ağır metal ve tehlikeli kanserojeni bir filtre gibi emdiğini ifade etti.

Ahval’in Odatv’den aktardığı habere göre Yastrebtsev, özellikle çarşaf takımlarının balkonda kurutulmamasını tavsiye ediyor.

Rus uzmana göre insan bedeninin her türlü zararlı maddeyi filtre gibi emen kumaşa gece boyu maruz kalması çeşitli sağlık problemlerine davetiye çıkarabilir.

Yastrebtsev bunun yerine kurutma makinesi tavsiye ediliyor.

Öte yandan uzmanlar balkonları yoğun yol tozu ve kalıntılarına maruz kalmayanların gönül rahatlığıyla eşyalarını balkonda kurutmalarının bir mahsuru olmadığını vurguluyorlar.