Yaşam

Bilim insanları gölgeden enerji üretmeye hazırlanıyor

Singapurlu bilim insanları gölgeden enerji üretme projesini hayata geçirmek için kolları sıvamış durumda.

Gölge kaynaklı enerji üretim yöntemiyle ilgili çalışmaları tamamlamaya çalışan bilim insanlarının bu projesiyle şehir merkezlerine enerji sağlanması umuluyor.

Ahval’in haberine göre Singapur Ulusal Üniversitesi tarafından geliştirilen Gölge Etkisi Enerji Üreticisi (SEG), eneriyi güneş panelleri gibi işleme potansiyeli taşıyor. Ancak güneş enerjisinde olduğu gibi ışığı kesintisiz alan açık alanlara ihtiyaç duymuyor.

Aslında SEG’in etkili çalışması için hem aydınlık hem de karanlık ortamlar gerekiyor. Çünkü güneş panellerine benzer şekilde elektronlara enerji vermek için silikona yansıyan ışığa dayanıyor.

Ancak altın, gümüş, platin veya tungstenden oluşan ince bir tabakanın bulunduğu paneller sayesinde ışık yoğunluğundaki farklılık, elektronları aydınlık alanlardan gölgeye doğru yönlendiriyor ve gölge alanlarda elektrik üretiyor.

Araştırma ekibinin lideri Dr. Swee Ching Tan, “Gölge etkili jeneratörümüz kullanışlı. Engellenen ışıktan da yararlanmak için şehirlere yerleştirilebilir” dedi.

NY Post’un haberine göre araştırma henüz ilk aşamalarında. Ancak Tan’ın ekibi, SEG’i evlerde kullanıma sokmak için şirket kurma fikrini de değerlendiriyor.

Ekibin üzerinde çalıştığı paneller, yaklaşık altı metrekare ve sadece 0,25 volt elektrik üretebiliyor. Bir ampulü çalıştırmak veya telefon şarj etmek için bundan yaklaşık 20 tane gerekiyor.

Tan’a göre yeni teknolojinin en uygun kullanım alanı şehirler. Çünkü yüksek binalar ve güneşin farklı konumları, şehirdeki ışık ve gölge seviyelerini gün içinde değiştiriyor.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Son kullanma tarihi geçtikten sonra yenebilen 7 yiyecek

Uzmanların görüşü, zorunlu olmadıkça son kullanma tarihi geçen gıda ürünlerinin tüketilmemesi gerektiği yönündedir. Ancak üretim tarihi geçse de korkmadan tüketilebilecek yiyecekler de bulunuyor.
Devamını oku...
Yaşam

Diyet: Kilo vermeye çalışırken yapılan 3 hata

Yaz ayları yaklaşıyor. Yasaklar nedeniyle evde durulan süre artınca ister istemez kilolar da arttı. Kilo vermek için diyet önerileri geliyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Citroen, Yunanistan’da kendi ‘yeşil’ adasını kuruyor

Dünyaca ünlü Fransız Citroen firması, Vinci Energie ve Akuo Energy Greece şirketleriyle işbirliği halinde Yunanistan adalarında tamamen özerk enerji sistemi kurmaya hazırlanıyor.
Devamını oku...