Yaşam

Kahve ile vücut yağı arasındaki ilişki ortaya çıktı

Araştırmacılar kahve tüketimi ile vücudun yağ oranı arasındaki ilişkiyi mercek altına aldı.

Hürriyet’in haberine göre araştırmacılar, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) yürüttüğü Ulusal Sağlık ve Beslenme Araştırması Anketinde bu konu incelendi.

Çalışmada günde iki ya da üç fincan kahve içen ve yaşları 20 ila 44 olan kadınların tüm vücut ve karın bölgesi yağ oranının içmeyenlere göre yüzde 3,4 daha az olduğu kaydedildi.

Genel olarak her yaştan kadınlardan günde iki veya üç fincan kahve tüketenlerin yağ oranının yüzde 2,8 daha düşük olduğu tespit edildi.

Öte yandan araştırmada günde iki ya da üç fincan kahve içen yaşları 20 ila 44 olan erkeklerin tüm vücut ve karın bölgesi yağ oranının içmeyenlere göre yüzde 1,3 daha az olduğu saptandı.

Çalışmada ayrıca, tüketilen kahvenin kafeinli ya da kafeinsiz olmasının fark etmediği belirlendi.

İngiltere’deki Anglia Ruskin Üniversitesinden Dr. Lee Smith, çalışmayla ilgili yaptığı açıklamada, kahvede kafeinden başka yağ yakıcı biyoaktif bileşenlerin olabileceğine işaret ederek, bu bileşenlerin obeziteyle mücadelede kullanılabileceğini ifade etti.

Daha önce yapılan bir araştırmada Türk kahvesinin kalp hastalığı riskini artırdığı belirtiliyordu.

İsveç Gothenburg Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, filtre kahvenin sağlık için yararlı olduğu, hatta ömrü uzatabileceği ifade ediliyordu. Ancak Türk kahvesi gibi kaynatılarak yapılan kahvelerin kalp hastalığı riskini artırdığına dikkat çekiliyordu.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Siyah zeytin mi yoksa yeşil zeytin mi daha sağlıklı?

Yunanistan’ın hiç şüphesiz yemeklik zeytinleri arasında favori Kalamata zeytini olsa da herkesin kendi damak tadı ayrı. Kimimiz siyah kimimiz yeşil zeytini tercih ediyoruz.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bilim adamlarından grip aşısı çağrısı: Grip ve korona birleşince öldürüyor

Britanyalı bilim adamları, grip ve koronavirüsün birleşmesi durumunda ölüm riskinin çok fazla arttığını belirterek, tüm risk altındakileri önümüzdeki günlerde grip aşısı olmaya davet ettiler.
Devamını oku...
Yaşam

Izgara balığın mangala yapışmaması için çözüm

Uzmanlar haftada bir defa mutlaka ızgara balık yemenin sağlık açısından faydalı olduğunu belirtiyorlar.
Devamını oku...