Düzenli saç boyamak meme kanseri riskini arttırıyor mu? - Azınlıkça
Yaşam

Düzenli saç boyamak meme kanseri riskini arttırıyor mu?

Düzenli saç boyayan kadınların meme kanserine yakalanma olasılığının arttığı kaydedildi.

Düzenli saç boyayan ve kimyasal saç düzleştirici kullanan kadınların meme kanserine yakalanma olasılığının arttığı bildirildi. SciTechDaily’nin haberine göre, ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin 46 bin 709 kadın ile gerçekleştirdiği ve sonuçları “International Journal of Cancer” dergisinin internet sitesinde yayımlanan araştırma, düzenli saç boyayanlarda meme kanserine yakalanma riskinin, boyamayanlardan yüzde 9 daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Afrika asıllı Amerikalı kadınlarda her 5 ila 8 haftada saç boyası uygulamanın, meme kanseri riskinin yüzde 60 artmasıyla ilişkisi saptanırken, bu riskin beyaz kadınlarda yüzde 8’lerde olduğu belirlendi.

”Düzenli kullanan Afrika asıllı Amerikalı kadınlarda daha güçlü”

Araştırmada ayrıca her 5 ila 8 haftada kimyasal saç düzleştirici kullanan kadınlarda meme kanseri olasılığının yüzde 30 arttığının gözlemlendiğine de yer verildi.

Bu arada, uzmanlarca, yarı kalıcı veya kalıcı olmayan saç boyalarıyla meme kanseri arasında benzer bir ilişki bulunmadığı da kaydedildi.

Çalışma ekibinden Alexandra White ise “Uzmanlar uzun zamandır saç boyamayla kanser arasındaki muhtemel bağlantıyı inceliyordu, ancak sonuçlar tutarsızdı. Çalışmamızda saç boyası kullanımıyla bağlantılı yüksek meme kanseri riskini görüyoruz. Etki, özellikle düzenli kullanan Afrika asıllı Amerikalı kadınlarda daha güçlü.” değerlendirmesinde bulundu.

HABERİ KAYNAĞINDAN OKUMAK İÇİN

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Umutlar arttı: Kanser hücrelerini öldüren virüs, hastalar üzerindeki denemelerde olumlu sonuç verdi

Kanserli hücrelere etki ederek bu hücreleri öldüren yeni bir tür kanser tedavisi, insanlar üzerindeki ilk denemelerde ciddi umutlar vaat eden sonuçlar verdi.
Devamını oku...
Yaşam

50 yaş altındakilerde kanser dörtnala gidiyor: Risk faktörleri neler?

Yapılan bir araştırma, meme, kolon, yemek borusu, böbrek, karaciğer ve pankreas kanserleri de dahil olmak üzere 50 yaşından önce teşhis edilen kanserlerin insidansının 1990 ve sonrasında dünya çapında dramatik bir şekilde arttığını ortaya koydu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Burla: Kanser tedavilerini iyileştirme hedefine çok yakınız

Pfizer şirketi CEO’su Albert Bourla, bilim camiasının kanser tedavilerini iyileştirme hedefine çok yakın olduğunu söyledi.
Devamını oku...