Yunanlar neden ülkelerine ‘Greece’ yerine ‘Hellas’ veya ‘Ellada’ diyor? - Azınlıkça
Yaşam

Yunanlar neden ülkelerine ‘Greece’ yerine ‘Hellas’ veya ‘Ellada’ diyor?

Dünyanın geri kalanı Yunanistan için “Greece” kelimesinin dillerine göre türevlerini kullanırken Yunanlar “Hellas” veya “Ellada” kelimelerini tercih ediyor. Peki neden?

Türkçede Yunanistan olarak adlandırılan ülkenin tam olarak ismi aslında Eliniki Dimokratia / Hellenic Republic’tir. Ancak İngilizce’de Greece olarak geçtiği için dünya üzerinde de en çok bilinen ismi Greece olmaktadır. Uluslararası Fonetik Alfabe Orgütü’ne (IPA) göre ülkenin ismi Ellada olarak geçmektedir.

Ülkenin Yunanistan Devleti tarafından kabul edilen resmi ismi Eliniki Dimokratia / Hellenic Repuclic olmasına rağmen Yunanlar Ellada (Ελλάδα) ya da çoğunlukla Hellas kelimelerini kullanmayı tercih ederler. Vizelerde de geçerli ülke bölümünde Hellas yazar. Ayrıca uluslararası şirketler de şirket isimlerinin sonuna genelde Hellas kelimesini ekler.

Dünya’da en çok bilinen hali ile Greece kelimesi ise Latince Gra (Bugunku Egriboz Adasi) topraklarından gelen anlamındaki Graecus kelimesinden gelmektedir. Dünyada Yunanistan için kullanılan kelimelerin başlıcaları şunlardır: Hellas, Greece, Ellada

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan-Türkiye Sınır Kapılarında Geçişler Duracak! Greve Bağlı Geçiş Kısıtlamaları

Yunanistan’ı Türkiye’ye bağlayan kara sınır kapılarından Kipi ve Kastanies’de, Yunanistan Gümrük Memurları Federasyonu’nun çağrısı üzerine başlatılan grev, iki ülke arasındaki geçişleri doğrudan etkileyecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Saatler Değişiyor! Yaz Saati Geldi

Yunanistan, 30 Mart Cumartesi’yi 31 Mart Pazar’a bağlayan gece, yaz saati uygulamasına geçiş yapmaya hazırlanıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Biden: ABD Ve Yunanistan Arasındaki İttifak Her Zamankinden Daha Güçlü

ABD Başkanı Joe Biden, Yunanistan Bağımsızlık Günü dolayısıyla yayımladığı bir mesajda, ABD ve Yunanistan arasındaki ittifakın her zamankinden daha güçlü olduğunu belirtti.
Devamını oku...