Yunanlar neden ülkelerine ‘Greece’ yerine ‘Hellas’ veya ‘Ellada’ diyor? - Azınlıkça
Yaşam

Yunanlar neden ülkelerine ‘Greece’ yerine ‘Hellas’ veya ‘Ellada’ diyor?

Dünyanın geri kalanı Yunanistan için “Greece” kelimesinin dillerine göre türevlerini kullanırken Yunanlar “Hellas” veya “Ellada” kelimelerini tercih ediyor. Peki neden?

Türkçede Yunanistan olarak adlandırılan ülkenin tam olarak ismi aslında Eliniki Dimokratia / Hellenic Republic’tir. Ancak İngilizce’de Greece olarak geçtiği için dünya üzerinde de en çok bilinen ismi Greece olmaktadır. Uluslararası Fonetik Alfabe Orgütü’ne (IPA) göre ülkenin ismi Ellada olarak geçmektedir.

Ülkenin Yunanistan Devleti tarafından kabul edilen resmi ismi Eliniki Dimokratia / Hellenic Repuclic olmasına rağmen Yunanlar Ellada (Ελλάδα) ya da çoğunlukla Hellas kelimelerini kullanmayı tercih ederler. Vizelerde de geçerli ülke bölümünde Hellas yazar. Ayrıca uluslararası şirketler de şirket isimlerinin sonuna genelde Hellas kelimesini ekler.

Dünya’da en çok bilinen hali ile Greece kelimesi ise Latince Gra (Bugunku Egriboz Adasi) topraklarından gelen anlamındaki Graecus kelimesinden gelmektedir. Dünyada Yunanistan için kullanılan kelimelerin başlıcaları şunlardır: Hellas, Greece, Ellada

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Ünlü şarkıcı Vasilis Karras belediye seçimlerinde aday oluyor

Yunanistan’ın sevilen şarkıcılarından Vasilis Karras’ın en büyük aşkı şarkı söylemek olabilir, ama görünen o ki toplumsal meselelerle de ilgilenmek istiyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan Savunma Bakanı Panayotopulos Türkiye yolcusu

Yunanistan Savunma Bakanı Panayotopulos, Türkiye’ye gitmek üzere. Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından davet edilen Panayotopulos, Salı günü depremlerden zarar gören Hatay’ı ziyaret edecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

ND ile SYRIZA, Türk-Yunan sınırındaki çelik çit nedeniyle ‘birbirlerine girdiler’

Yunanistan Vatandaşı Koruma Bakanı Takis Theodorikakos, SYRIZA AP Milletvekili Dimitris Papadimulis’in SYRIZA’dan uzaklaştırılmasını istedi.
Devamını oku...