Zona hastalığı nedir, belirtileri nelerdir? - Azınlıkça
Yaşam

Zona hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

Zona hastalığı, tıp literatüründe herpes zoster olarak da adlandırılan bir viral enfeksiyon hastalığıdır.

Tahmini okuma süresi 3 dakika

Bu hastalık, varicella-zoster virüsü (VZV) adı verilen bir virüsün neden olduğu bir enfeksiyondur. VZV, aynı zamanda suçiçeği (varisella) olarak bilinen başka bir hastalığın da sebebini oluşturan bir virüstür.

Zona hastalığı halk arasında Gece Yanığı olarak bilinmektedir. Şiddetli ağrılara yol açan Zona hastalığı, çocukluk döneminde Suçiçeği olarak karşımıza çıkar. Bu hastalık ilerleyen yaşlarda ise bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla ortaya çıkabilir.

Zona hastalığı, çocukken karşımıza çıkan Suçiçeği hastalığına neden olan Varicella Zoster virüsünün meydana getirdiği bir sinir iltihabıdır ve ilerleryen yaşlarda bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda ortaya çıkabilir. Suçiçeği sonrasında sinir köklerinde latent hale gelen virüs, çeşitli durumlarda aktif hale gelir ve ortaya çıkar. Zona hastalığı halk arasında ise Gece Yanığı olarak bilinmektedir.

Çoğunlukla 50 yaş üzerinde görülse de bir sınırı yoktur ve her yaşta insanda görülebilmektedir. Duyusal sinir hücresi gruplarını tutan ağrılı ve döküntülü bir hastalık olan Zona, kendini daha çok ağrı, ciltte kabartı, kaşıntı ve döküntülerle belli etmektedir.

Nedenleri

Çocuk yaşlarda geçirilen Suçiçeği sonrasında varicella zoster isimli virüs bazı sinirlere yerleşir ve burada uyur vaziyette kalır. Yıllarca bir sorun yaşanmasa da bağışıklık sisteminin zayıfladığı bir anda ortaya çıkabilmektedir.

Bağışıklık sistemi bir hastalığa bağlı zayıflayabileceği gibi, çeşitli ilaçlar, ciddi enfeksiyonlar, dengesiz beslenme, kronik sağlık sorunları ve yaşlanma nedeniyle de zayıflayabilir. Yine bağışıklık sisteminin yanı sıra depresyon, stres, aşırı üzüntü ve yorgunluk gibi nedenler sonucunda da virüs aktif hale gelebilir.

Zona Belirtileri nelerdir?

Zona hastalığı belirtileri yaşa bağlı değişebilse de, en önemli belirtileri döküntüler, ağrı, yanma ve kaşıntıdır. Bağışıklık sistemi aşırı zayıfsa uyutmayacak denli ağrılar da görülebilmektedir. Yaşanan şiddetli ağrı yaşanan bölgeye göre kalp krizi, böbrek taşı ağrısı yahut apandisit ağrısıyla karıştırılabilmektedir.

Zona hastalığında erken müdahale oldukça önemlidir çünkü ciddi sonuçlar doğurabilir. Geç kalınması durumunda işitme kaybı, görme kaybı, yüz felci gibi ciddi sorunlar meydana gelebilir. Kimi zaman zona, baş bölgesini, yüzü ve gözleri de etkileyebilir. Zona döküntüleri nadiren iç organlarda, hatta gözde de görülebilir. Özellikle dil ve ağız içindeki zona döküntüleri son derece acı vericidir. Gözde olması görme sorunlarına; kulakta olması ise kulak çınlaması ve duyma problemlerine yol açabilir.

Zona hastalığı bulaşıcı zona olarak bulaşıcı değildir ancak daha öncesinde suçiçeği geçirmeyen kişilerde suçiçeğine yol açabilmektedir. Öte yandan suçiceği geçirmiş yahut aşısını olmuş kişiler için bulaşıcı değildir.

Tanı nasıl konur, tedavisi nasıl yapılır?

Dermatolojik muayene ile belirlenen Zona hastalığı, döküntüler ortaya çıktıktan sonra ilk 96 saat içinde yapılan etkili tedavi; döküntü, ağrının şiddeti ve zonanın uzun dönem etkilerini belirgin şekilde azaltmaktadır. B vitamini ağrıların önlenmesinde oldukça önemlidir. Yine bol sıvı tüketimi, sağlıklı beslenme, istirahat ve stresten korunmak Zona tedavisinde önemlidir. Bunun haricinde uzman bir hekim tarafından önerilen tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et