Sivilcelerden kurtulmanın 12 basit yolu - Azınlıkça
Yaşam

Sivilcelerden kurtulmanın 12 basit yolu

Herkes hayatında en az bir kez sivilceyle savaşmak zorunda kalmıştır. Gözünüzü rahatsız eden bir sivilce, yüzünüzü herkesten saklamanıza sebep olabilir.

Sivilcelerden kurtulmak için kolay 12 önerimiz var… İşte o öneriler:

1. Sivilcelerinize dokunmayın: Dokunursanız bakterilerin yayılmasına sebep olur ve iz kalma ihtimalini artırırsınız. Çenenizi ellerinizin üstüne dayamayın, devamlı yüzünüze dokunmayın. Gergin ter bantları ve yüzünüzde kullandığınız spor ekipmanları da aynı etkiyi yapabilir.

2. Benzoil peroksit kullanın: Ölü cilt hücrelerinizin ve gözenekleri tıkayan yağın parçalanmasına ve sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

3. Sülfür ya da rezorsinol ürünlerini deneyin: Bunlar yağ bezlerinin işleyişini yavaşlatmaya yardımcıdır. Birçok dermatolog akne için benzoil peroksitin, en etkili ilaç olduğuna inanıyor.

4. Sivilceler sırtınızda ve göğsünüzde de çıkabilir: Kullandığınız ürünleri sivilceye yatkın bölgelere de sürün. Dudak ve gözler hariç tüm yüze, sırta ve göğse uygulayabilirsiniz.

5. Yüzünüzü üstünkörü yıkayın: Yıkamak, cilt yüzeyindeki yağı götürür, kanalları tıkayan yağları temizlemez. Cildinizi temizlerken çok saldırgan davranırsanız, hassas deriyi kurutabilir ya da tahriş edebilirsiniz.

6. Yüzünüzü usulüne uygun olarak yıkayın: Haftada bir ya da iki gün yüzünüzü sabun ya da `ılımlı ve hassas ciltler için` etiketiyle satılan sabunsuz temizleyicilerle hafifçe parmak uçlarınızla ve ılık suyla ovun.

7. Exfoliant`ları dikkatli kullanın: Yüzünüzde fırça, sert sünger ya da kumaş, granüllü temizleyici kullanmayın. Cildinizin daha az hassas olduğu yerlerde yani sırtınız ve göğsünüz için, benzoil peroksit içeren sabunla birlikte akne ovalama pedlerini deneyebilirsiniz.

8. Daha iyi bir makyaj malzemesi seçin: Su bazlı makyaj malzemesi seçin, çünkü bunlar diğer çeşitleri gibi gözenekleri tıkamıyor.

9. Yağlı ürünlerden kaçının: Briyantin, yağ bazlı yüz nemlendiricileri ya da yağlı temizleyiciler gibi yağlı ürünler kullanmayın.

10. Yiyeceklerinize dikkat edin: Çikolata, yağlı yiyecekler, kabuklu yemiş ve diğer yiyecekler ile ergenlik dönemi aknesine sebep olabilecek diğer yiyeceklerden uzak durmalısınız. Yediğiniz bir şeyle sivilceleriniz arasında bir bağ olduğunu fark ettiğinizde, bu gıdayı yememeye çalışın.

11. Yüz bakımından kaçının: Yüz bakımı yaptırmayın. Cilt bakımı, cildinizi güzelleştirmekten çok hassas cildinize zarar verebilir.

12. İyota dikkat edin: Çoklu vitaminlerde ve iyotlu tuzda bulunan iyota dikkat edin. Bazı doktorlar, iyotun akneyi körüklediğine inanıyor.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Sivilce izleri nasıl geçer?

Sivilce izleri, sivilce tedavisi sırasında ciltte oluşabilecek kalıcı izlerdir.
Devamını oku...
Yaşam

İltihaplı sivilceye ne iyi gelir?

İltihaplı sivilce yüzde görüldüğünde dikkat çekse de insan bedeninin her yerinde oluşabiliyor.
Devamını oku...
Yaşam

Akne ve sivilceler nasıl geçer?

Birçok kişinin kabusu haline gelen akne sivilcelerinin geçip geçmediği merak konusudur.
Devamını oku...