Yunanistan Dışişleri Bakanı Gerapetritis: 'Türk-Yunan Diyaloğunda Geri Adım Yok, Gizli Gündem Yok' - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan Dışişleri Bakanı Gerapetritis: ‘Türk-Yunan Diyaloğunda Geri Adım Yok, Gizli Gündem Yok’

Yorgos Gerapetritis, Yunanistan‘ın Türkiye ile olan diyaloğunun şeffaf ve uluslararası hukuk ilkelerine dayalı olduğunu söyledi.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

ATİNAYunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Gerapetritis, Spartalılar Partisi’nden Vassilis Stigas’ın Miçotakis ve Erdoğan arasındaki temaslara ilişkin sorusuna, Yunan Meclisi’nde verdiği yanıtta, Türk-Yunan diyaloğunda “geri adım veya gizli gündem olmadığını” belirtti.

“Bizim Tutumumuz Şeffaf”

Gerapetritis, “Bizim tutumumuz kesin, şeffaf ve nettir. Türkiye ile görüşeceğiz. Yunan hükümeti istişareci ve uluslararası hukuk ilkeleri temelinde barış istiyor” dedi. Vassilis Stigas’ın bir siyasi liderler konseyi düzenlenmesi talebine ise, “Yunan politikamız şeffaf, açık, uluslararası hukuka dayalı ve ulusal hakları desteklemektedir. Parlamento önünde yargılanıyoruz ve parlamentoyu düzenli olarak bilgilendireceğim” şeklinde yanıt verdi.

“Ciddi Devlet Laf Kalabalığı Yapmaz”

Stigas’ın Türkiye’nin olası tehditlerine ilişkin sorusuna da yanıt veren Dışişleri Bakanı, “Ciddi bir devlet, laf kalabalığı yapmaz veya saldırgan söylemlere bel bağlamaz. Ciddi bir devlet, güçlü diplomatik temeller inşa eder ve ülkenin bütünlüğünü ve refahını sağlayabilecek diplomatik ittifaklar kurar. Yunanistan’ın dış politikası ilkeli ve konjonktürel değildir” dedi.

Bu açıklamalar, Türkiye ile Yunanistan arasında süregelen ve zaman zaman gerginleşen ilişkilerin geleceği hakkında önemli ipuçları veriyor. Gerapetritis’in açıklamaları, iki ülke arasında diyaloğun sürdürüleceğini ve yeni işbirliği anlaşmaları yapılacağını teyit ediyor.


”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan-Türkiye Sınır Kapılarında Geçişler Duracak! Greve Bağlı Geçiş Kısıtlamaları

Yunanistan’ı Türkiye’ye bağlayan kara sınır kapılarından Kipi ve Kastanies’de, Yunanistan Gümrük Memurları Federasyonu’nun çağrısı üzerine başlatılan grev, iki ülke arasındaki geçişleri doğrudan etkileyecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Saatler Değişiyor! Yaz Saati Geldi

Yunanistan, 30 Mart Cumartesi’yi 31 Mart Pazar’a bağlayan gece, yaz saati uygulamasına geçiş yapmaya hazırlanıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Biden: ABD Ve Yunanistan Arasındaki İttifak Her Zamankinden Daha Güçlü

ABD Başkanı Joe Biden, Yunanistan Bağımsızlık Günü dolayısıyla yayımladığı bir mesajda, ABD ve Yunanistan arasındaki ittifakın her zamankinden daha güçlü olduğunu belirtti.
Devamını oku...