Prof Görür'ün İstanbul İçin Olası Deprem Uyarısı Batı Trakya'yı Etkiliyor Mu? - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Prof Görür’ün İstanbul İçin Olası Deprem Uyarısı Batı Trakya’yı Etkiliyor Mu?

Profesör Dr. Naci Görür’ün İstanbul’da beklenen büyük depremle ilgili uyarıları sonrası akıllara Batı Trakya‘da durum ne olur sorusunu getirdi.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

Görür, Marmara Denizi’nde bir “sismik boşluk” oluştuğunu ve bu boşluğun doldurulması gerektiğini söyleyerek bu durumun İstanbul için ciddi bir risk oluşturduğunu ifade etmişti.

Selanik Aristotelio Üniversitesi’nden Prof. Konstantinos Papazahos, Batı Trakya’nın İstanbul’daki olası bir depremin Batı Trakya için özel bir endişe yaratmaması gerektiğini, ancak deprem hazırlığı konusunda dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

Papazahos, Batı Trakya toplumu ve kentsel yapıların bir sonraki büyük depreme hazır olup olmadığı konusunda endişelerini dile getirdi. Güvenli binalarda yaşama, modern sismik kurallara uygun inşaatlar ve izinsiz yapılarla ilgili sorunlar ele alınması gereken başlıca konular arasında.

Batı Trakya’daki sismolojik izleme ağının yetersizliği ve bu konuda yapılması gereken iyileştirmeler üzerinde duran Prof. Papazahos, bölgede daha fazla sismolojik istasyon kurulmasının önemini vurgulayarak, bu konuda yerel toplulukların desteğinin kritik olduğunu belirtti.

Papazahos, Yunanistan’ın deprem tahmin ve önleme teknolojisinin Japonya ile kıyaslanamayacak kadar geride olduğunu ifade etti. Kaynak eksikliği ve genç bilim insanlarının yurt dışına göçü gibi sorunların üstesinden gelinmesi gerektiğini vurguladı.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine - Selanik Otoban Ücretlerinde Büyük Zamlar: 20 Evro Gidiş Geliş!

Egnatia Otobanı üzerinde yapılan yeni düzenlemelerle, Gümülcine – Selanik arası ve tersi güzergah için geçiş ücretlerinde önemli oranda artışlar yaşanıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kurcalı Köyünde Trajik Yangın: Hayatını Kaybetti

Batı Trakya’da Rodop ilindeki Kozlukebir Belediyesi’ne bağlı Kurcalı köyünde, meydana gelen ve yürekleri sızlatan olay, derin üzüntüye neden oldu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya'da Kaç Hasta Ameliyat Sırası Bekliyor?

Yunanistan genelinde 100 binden fazla hastanın ameliyat için sıra beklemesi, sağlık sistemindeki derin sorunları gözler önüne seriyor. Batı Trakya’da ameliyat olabilmek için sıra bekleyen hasta sayısı ise 12 bin 684.
Devamını oku...