Yaşam

Bilgisayar ekranı zarar vermeden nasıl temizlenir?

Bilgisayarınızın veya laptopunuzun önüne oturduğunuzda, aniden güneş ışığı ekrana “çarpar” ve ekranın toz ve lekelerle dolu olduğunu görürsünüz.

Bilgisayar ekranınızdaki leke ve kirleri uzun zaman önce görmüş veya görmezden gelmiş olabilirsiniz, ancak siz de biliyorsunuz ki temizlenmeleri gerekiyor.

Bilgisayar ekranınızı temizlemek basit bir işlem gibi gelse de, ekrana zarar vermemeniz için hatırlamanız gereken bazı önemli kurallar var.

Bir bilgisayar monitörünü temizlemeden önce bilmeniz gerekenler

Bilgisayar ekranlarının hepsi aynı değildir, bu nedenle hepsi aynı şekilde temizlenemez. Ekran türünüz ne olursa olsun mutlaka dikkatli olmanız gerekiyor. Ancak ekranların iki kategoriye ayrıldığını bilmenizde fayda var:

Cam kaplı ekranlar: Yeni iMac’lerdeki ve MacBook’lardaki ekranlar cam kaplamalıdır. Cam ekranlar, LCD veya LED ekranlardan biraz daha az hassastır ve alkol gibi hafif temizleme solüsyonlarının kullanımı genellikle güvenlidir.

LCD veya LED ekranlar: Windows bilgisayarlar, laptoplar hatta çoğu dokunmatik ekranlar ve özellikle mat ekranlar, genellikle camla kaplanmazlar. Bu yüzden de temizlerken ekranı oluşturan piksellere zarar vermemeniz için bu ekranlarda çok dikkatli olmanız gerekiyor.

Bir bilgisayar ekranını temizlemek için yalnızca iki şeye ihtiyacınız var: Bir mikrofiber bez ve filtrelenmiş veya damıtılmış su.

Ekstra yardım istiyorsanız, ekran türünüzden bağımsız olarak eşit miktarda karıştırılmış su ve sirke karışımı güvenlidir. Ekranınızın camla kaplı olduğunu biliyorsanız, gözlük camı için satılan ıslak temizleme mendillerini de kullanabilirsiniz.

Dezenfektan mendillerin sadece LED ekranlar için kullanılması tavsiye edilmektedir.

Ekran nasıl temizlenir?

Bilgisayarınızı veya dizüstü bilgisayarınızı kapatın. Güvenlik nedeniyle, cihazı tamamen soğumaya bırakarak başlayın. Toz, parmak izleri ve lekelerin siyah ekranda algılanması daha kolaydır.

Tozu kuru bir bezle silin. Görünen toz ve kiri nazikçe silmek için kuru, tüy bırakmayan bir mikrofiber bez kullanın. Gerekirse lekeleri çıkarmak için hafif basınç uygulayabilirsiniz.

Lekeler için hafif nemli bir bezle silin. 

Cam kaplamalı ekranlar için eşit miktarda su ve sirke karışımı kullanabilirsiniz. LED veya LCD monitörler için yalnızca su kullanın. Solüsyonu doğrudan beze püskürtün veya hafifçe ovalayarak ekranı soldan sağa hafifçe silin.

Kuru bir bezle tekrar silin ve kurumasını bekleyin. Ekran kurur kurmaz çizgiler kalırsa, bunları kuru bir bezle nazikçe silin. Bilgisayarınızı veya dizüstü bilgisayarınızı tekrar açmadan önce ekranın tamamen kurumasını bekleyin.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Öğrencilere 200 evro bilgisayar alışverişi kuponları verilmeye başladı

Yunanistan’da düşük gelirli ailelere mensup öğrencilere verilen 200 evroluk tablet-laptop-bilgisayar yardımlarında ilk kuponların verilmeye başlandığı bildirildi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Öğrencilere 200 evro bilgisayar yardımına başvurular başladı

Yunanistan’da ilk, orta ve yükseköğrenim öğrencilerine laptop ve tablet almaları için verilecek olan 200 evro ‘voucher’ yardımına başvurular 5 Nisan Pazartesi itibariyle başladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Öğrencilere 200 evro bilgisayar yardımı platformu açılıyor

Yunanistan’da öğrencilere bilgisayar, laptop veya tablet almaları için verilecek olan 200 evroluk ‘voucher yardımı’ için platformun 5 Nisan Pazartesi günü açılacağı bildirildi.
Devamını oku...