Bulgaristan yine hükümet kurmayı başaramadı - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bulgaristan yine hükümet kurmayı başaramadı

Bulgaristan’da yapılan son genel seçimlerde hiçbir parti tek başına iktidar kuracak oyu alamayınca tekarardan koalisyon çalışmaları başlatılmıştı.

Bulgaristan’da 11 Temmuz’da yapılan olağanüstü genel seçimlerden birinciliği Böyle Bir Halk Var (İTN) Partisi, kazanmıştı. İTN’nin hükümet kurma girişiminde başarısız olmuştu. Son olarak GERB partisinin hükümet kurma girişimleri de yine başarısızlıkla sonuçlandı.

Eski Başbakan Boyko Borisov’un lideri olduğu Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisinin hükümet kurma girişimleri başarısızlıkla sonuçlandı. Partinin başbakan adayı gösterdiği, ülkenin eski dışişleri bakanlarından Milletvekili Daniel Mitov, Cumhurbaşkanı Rumen Radev’den aldığı kabine kurma görevini geri verdi.

GERB’den yapılan açıklamada, 240 üyeli parlamentosundaki 63 kişilik ikinci büyük gruba sahip GERB partisinin diğer siyasi güçlerden destek bulamadığını ve koalisyon kuramadığı için görevi cumhurbaşkanına iade ettiği duyuruldu.

Parlamentodaki diğer güçler, eski Başbakan Borisov ve partisini iktidarda olduğu dönemde otoriter bir yönetim kurmak ve ülkedeki yeraltı dünyasıyla iş birliği yapmakla suçluyor.

Ülkede 11 Temmuz’da yapılan olağanüstü genel seçimlerden sonra oluşturulan parlamentoda 65 kişilik en büyük gruba sahip Böyle Bir Halk Var (İTN) partisi, hükümet kurma girişiminde başarısız olmuştu.

Bulgaristan anayasasına göre, Cumhurbaşkanı Radev’in yeni kabinenin kurulması için son bir kez girişimde bulunarak, parlamentodaki diğer 4 siyasi güçten birine görev vermesi gerekiyor. Kurulabilecek bir hükümetin güvenoyu alabilmesi için 240 milletvekilinin en az 121’inin desteğini sağlaması gerekiyor.

Uzmanlar Bulgar Parlamentosundaki altı siyasi patinin arasında derin ayrılıklar olduğu ve tekrar erken genel seçime gidileceğini belirtiyor.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Gümülcine'den Bulgaristan'a Akaryakıt ve Alışveriş 'Göçü'

Gümülcine’de yaşayanlar, Yunanistan’daki yüksek yaşam maliyetleri ve özellikle akaryakıt fiyatlarındaki fahiş artışlar nedeniyle alışveriş için komşu Bulgaristan,’ı tercih ediyorlar.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bulgaristan'da Yunan Turistleri Taşıyan Otobüs Kaza Yaptı: 8 Yaralı

Bulgaristan’ın Borovo kavşağı yakınlarında meydana gelen trafik kazasında, bir turist otobüsü ile kamyonun çarpışması sonucu 8 Yunan vatandaşı yaralandı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bulgaristan'daki Altın Madeni Projesi Batı Trakya'yı Tehdit Ediyor

Yunanistan-Bulgaristan sınırı yakınlarında, Yunanistan’ın onayı alınmadan ve gerekli kontrol prosedürleri atlanarak planlanan büyük bir altın madeni projesi, çevre savunucuları ve yerel halkı alarma geçirdi.
Devamını oku...