Emekli Maaşları Ve Sosyal Yardımlar Ne Zaman ödeniyor? - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Emekli Maaşları Ve Sosyal Yardımlar Ne Zaman ödeniyor?

EFKA, Yönetim Kurulu’nun kararı uyarınca 18-21 Aralık tarihleri arasında emeklilere bir dizi ödeme yapmayı planladı ve daha spesifik olarak bu dört günlük dönemde ödemeler yapılacak.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

Başlangıç noktası, Ekim 2023’te ana yaşlılık, maluliyet veya ölüm aylığı alan ve ana aylıklardan elde edilen geliri vergi öncesi aylık 700 evroyu (yıllık 8.400) aşmayan 1,55 milyon emekliye 18 Aralık’ta 150 evroluk pahalılık çeki ödenecek.

Yüzde 3 oranında artırılan emekli maaşları 19 ve 21 Aralık tarihlerinde ödenirken, 100 – 200 evro tutarındaki kişisel fark ödeneği de 20 Aralık tarihinde ödenecektir.

Emekli maaşlarının ödeme tarihleri, Çalışanlar ve Çalışmayanlar arasındaki ayrım kuralını takip etmektedir ve aşağıdaki gibidir:

19 Aralık 2023 Salı günü, eski Çalışmayanlar fonları OAEE, OGA ve ETAA’nın ana emekli maaşları, EFKA’nın kuruluşundan itibaren ve 4387/2016 sayılı Kanun ile OPS-EFKA (1.1.2017’den itibaren Çalışanlar ve Çalışmayanlar emeklileri) aracılığıyla verilen ana emekli maaşları ve özel sektörün (Çalışmayanlar ve Çalışanlar) tüm ek emekli maaşları ödenecektir.

21 Aralık 2023 Perşembe günü, eski Çalışan Fonlarının [IKA-ETAM, bankalar, OTE, PPC, DİĞER ÇALIŞAN Fonları (TSEAPGSO, TSP-ISAP), NAT, ETAT ve ETAP-MME] ana emekli maaşları ile kamu sektörünün ana ve ek emekli maaşları ödenecektir.
Bu emekli maaşları %3 oranında arttırılacak ve böylece 2024 yılı için ulusal emekli maaşı 413.76 evro’dan 12.41 evro artışla 426.17 evro olarak belirlenecektir.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Emekli Maaşları ve Yardım Ödemeleri Yarına Kadar Tamamlanıyor

Yunanistan’da Paskalya öncesi emekli vatandaşların ve yardım hak sahiplerinin gözü kulağı, 26 Nisan Cuma gününe kadar gerçekleştirilecek emekli maaşları ve yardım ödemelerinde.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Nisan Ayı Emekli Maaşları Erken Ödenecek

Yunanistan’da, 25 Mart’ta başlayacak üç günlük hafta sonu ve Katoliklerin Paskalya kutlamaları nedeniyle Nisan ayı emekli maaşı ödemelerinin beklenenden daha erken yapılması planlanıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Şubat Ayı Emekli Maaşları Erken Ödenecek

e-EFKA Yönetim Kurulu, Şubat 2024 emekli maaşlarının, Ocak 2024 ödemelerine göre bir gün önce yapılacağını açıkladı.
Devamını oku...