Selanik - Dedeağaç Yolcu Tren Yolu Hattı Uzun Yıllardır Hizmet Dışı! - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Selanik – Dedeağaç Yolcu Tren Yolu Hattı Uzun Yıllardır Hizmet Dışı!

Yunanistan‘da demiryolu ulaşımının önemli bir ayağını oluşturan SelanikDedeağaç hattının yıllardır çalışmaması, PASOK-Sinema Değişimi Parlamento Grubu Başkanı Nikos Androulakis ve milletvekili Apostolos Panas tarafından gündeme getirildi.

Yunanistan Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Hristos Staykuras’a sunulan soru önergesinde, Atina-Selanik demiryolu hattının restorasyonu ve kuzey eksenindeki ağın bakımına ilişkin takvim talep edildi.

Önergede, 28.02.2023 tarihinde Tempe’de meydana gelen ve ülkeyi yasa boğan demiryolu trajedisinin ardından “Atina – Selanik” ana hattındaki yolcu hizmetlerinin askıya alındığı ve Nisan 2023’te sınırlı sayıda ve düşük hızla yeniden başlatıldığı belirtildi. Ancak, 09.09.2023’te Teselya’daki sel felaketinin yol açtığı hasar nedeniyle hizmetler tekrar kesintiye uğradı.

Başbakan ve OSE CEO’su, “Atina – Selanik” merkez ekseninin Aralık ayından itibaren yeniden açılacağını duyurdu. Ancak, tam anlamıyla normal çalışma koşullarına dönüşün 2 yıldan fazla süreceği ve bu süre zarfında yolcu treninin çalışma koşulları ve güvenlik düzenlemelerinin belirsiz olduğu ifade edildi.

Kuzey Yunanistan’da demiryolu ağına dikkat çekilen soru önergesinde, Batı Makedonya’da “Selanik – Florina” ve Doğu Makedonya ve Batı Trakya’da “Selanik – Dedeağaç” hatlarının çalışmadığını, Selanik’ten gelen trenlerin Drama’da son bulduğunu ve PAMTR’nin demiryolu ile bağlanmadığı vurgulandı.

Ayrıca, Selanik ile Kavala ve Dedeağaç arasında yeni demiryolu hatları oluşturulması planlarından ve Kuzey Yunanistan’daki demiryolu ağının bakımı için Kamu-Özel Ortaklığı (PPP) projesinden bahsedildi. Ancak bu projenin ilerleme kaydetmediği ve finansmanıyla ilgili sorunlar olduğu belirtildi.

Selanik Tren İstasyonu’nda iş güvencesizliği ve ticari “ıssızlaşma” yaşanırken, milletvekilleri Bakan Staikouras’a, demiryolu bağlantısının restorasyonu, etkilenen işletmeler ve çalışanlar için destek tedbirleri, demiryolu ağının güvenliği ve projenin finansmanı hakkında detaylı sorular yönelttiler.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Koyun ve Keçi Sütü Fiyatlarında Düşüş Var mı? Sektördeki Usulsüzlükler Mercek Altında

Yunanistan’da koyun ve keçi sütü üreticileri, son dört yıl boyunca (2020-2023), fiyatlarında kısmi düşüşler yaşadı. Bazı bölgelerde üretici fiyatlarının, genel ortalamanın altında kaldığı gözlemleniyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya'da Kaç Hasta Ameliyat Sırası Bekliyor?

Yunanistan genelinde 100 binden fazla hastanın ameliyat için sıra beklemesi, sağlık sistemindeki derin sorunları gözler önüne seriyor. Batı Trakya’da ameliyat olabilmek için sıra bekleyen hasta sayısı ise 12 bin 684.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çiftçiler Traktörlerle Meclis Önünde Gecelediler

Atina’nın kalbi Sintagma Meydanı, Yunanistan genelinden gelen çiftçilerin protesto eylemlerine sahne oldu. Parlamento önünde traktörleriyle geceyi geçiren çiftçiler, tarımsal taleplerin karşılanması çağrısında bulundu.
Devamını oku...