Yunanistan'da tren kazasında halk adalet istiyor: Ülke grevde - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da tren kazasında halk adalet istiyor: Ülke grevde

Yunanistan‘da geçtiğimiz hafta yaşanan elim tren kazası sonrasında başlayan grev dalgası büyümeye devam ediyor. Demiryolu işçilerinin grevine bugün doktorlar, öğretmenler, otobüs şoförleri ve feribot çalışanları da katılıyor.

28 Şubat’ta meydana gelen tren kazasında 57 kişi hayatını kaybetti ve yaralananlar tedavi altında. Kazanın ardından başlayan demiryolu işçileri grevi, güvenlik protokollerinin yıllardır dikkate alınmadığını belirten işçilerin taleplerine yanıt verilmemesi üzerine devam ediyor.

Yunanistan genelinde üç gün ulusal yas ilan edilen tren kazası, Atina’dan Selanik’e giden bir yolcu treni ile bir yük treninin çarpışması sonucu gerçekleşti ve 57 kişi canından oldu.

Soruşturma sonucu hatasını kabul eden istasyon şefi tutuklandı, ancak halkın tepkisi, demiryolu ağının onlarca yıldır kötü yönetildiği ve gerekli güvenlik reformlarının yapılmadığı gerekçesiyle hükümete yönelerek devam ediyor.

Kazadan sonra istifa eden Ulaştırma Bakanı’nın yanı sıra, Başbakan Miçotakis de kazayı “insan hatası” olarak nitelemesi nedeniyle eleştirilerin hedefi oldu.

Grevin yanı sıra, bugün başkent Atina’daki parlamento binasının önünde geniş katılımlı protesto gösterileri düzenlenecek. Geçen Pazar günü yapılan gösteride, Atina ve Selanik’te güvenlik güçleriyle göstericiler arasında çatışmalar yaşanmıştı.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Benzin Fiyatları 2 Evroya Yükselişte: Akaryakıtta Gelecek Endişesi

Petrol fiyatlarının 100 doları aşması beklenirken, Yunanistan’da benzin zamları peş peşe geldi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan-Türkiye Sınır Kapılarında Geçişler Duracak! Greve Bağlı Geçiş Kısıtlamaları

Yunanistan’ı Türkiye’ye bağlayan kara sınır kapılarından Kipi ve Kastanies’de, Yunanistan Gümrük Memurları Federasyonu’nun çağrısı üzerine başlatılan grev, iki ülke arasındaki geçişleri doğrudan etkileyecek.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Saatler Değişiyor! Yaz Saati Geldi

Yunanistan, 30 Mart Cumartesi’yi 31 Mart Pazar’a bağlayan gece, yaz saati uygulamasına geçiş yapmaya hazırlanıyor.
Devamını oku...