Yunanistan ve Türkiye'yi Birleştirecek Yeni Kipi-İpsala Sınır Köprüsü'nün Adı 'Dostluk Köprüsü' Olacak - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan ve Türkiye’yi Birleştirecek Yeni Kipi-İpsala Sınır Köprüsü’nün Adı ‘Dostluk Köprüsü’ Olacak

Yunanistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik önemli bir adım olarak, önümüzdeki yıl Evros‘un Kipi bölgesinde yeni İpsalaKipi sınır köprüsünün inşasına başlanması bekleniyor.

Tahmini okuma süresi 2 dakika

Bu köprü, iki ülke arasında sadece fiziksel bir bağlantı sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda ikili ilişkilerin geliştirilmesine de katkıda bulunacak.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi nedeniyle 7 Aralık’ta Atina’da Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile bir araya gelmesi bekleniyor. Bu önemli toplantıda, iki ülke arasındaki dostluk bağlarını güçlendirmeye yönelik çeşitli konuların yanı sıra, Meriç Nehri üzerinde yeni bir sınır karayolu köprüsünün inşası da ele alınacak.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Frangoyannis’in açıklamalarına göre, 2024 yılı içerisinde başlanması planlanan bu köprü, Kipi-İpsala sınır yolu üzerinde, mevcut Kipi Köprüsü’nün yanında yer alacak. Köprü, “Dostluk Köprüsü” olarak adlandırılacak ve böylece iki ülke arasındaki olumlu ilişkilerin bir simgesi olacak.

“Dostluk Köprüsü”nün teknik detayları ve inşaat süreci, 1 ve 2 Haziran 2023 tarihlerinde düzenlenen Ortak Proje Planlama ve İzleme Komitesi (JPC) toplantısında ele alındı. Projeyi, “Egnatia Odos” SA adına Mavrakis ve Egis şirketleri yürütüyor.

Yeni köprünün tasarımı, 811 metre uzunluğunda ve üç açıklıklı bir “dışa çekilmiş” kablo askılı köprü olacak şekilde planlandı. Köprü, yön başına iki şerit, bir acil durum şeridi ve her bir taraf için kaldırımlara sahip olacak.

Bu proje, Yunanistan ve Türkiye’nin Pan-Avrupa Koridoru IV (Berlin-Sofya-Selanik) ile işlevsel bağlantısını güçlendirecek. Ayrıca Türkiye’nin Egnatia Otoyolu üzerinden Pan-Avrupa Koridoru ve Balkan ülkeleri ile olan işlevsel bağlantısına da hizmet edecek ve Yunanistan için doğrudan ekonomik faydalar sağlayacak. İnşa edilecek köprü, iki ülke arasında sadece ulaşımı kolaylaştırmakla kalmayacak, aynı zamanda ekonomik ve kültürel alışverişi de teşvik edecek bir yapı olarak öne çıkacak.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Selanik - Dedeağaç Yolcu Tren Yolu Hattı Uzun Yıllardır Hizmet Dışı!

Yunanistan’da demiryolu ulaşımının önemli bir ayağını oluşturan Selanik – Dedeağaç hattının yıllardır çalışmaması, PASOK-Sinema Değişimi Parlamento Grubu Başkanı Nikos Androulakis ve milletvekili Apostolos Panas tarafından gündeme getirildi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya'dan Çocuklar Başbakan Miçotakis'e Mesaj Gönderdi

Batı Trakya dahil Yunanistan’ın dört bir yanından 4,000’den fazla çocuk, COP28’in açılışı münasebetiyle Başbakan Kiryakos Miçotakis’e iklim kriziyle ilgili endişe ve taleplerini ifade eden mesajlar gönderdi.
Devamını oku...
YaşamYunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Düğün Fotoğrafçısı Fiyatları Ne Kadar?

Düğünler, hayatın en unutulmaz anlarından biri olup, bu özel günün her ayrıntısının mükemmel olması beklenir. Bu anların ölümsüzleştirilmesi adına düğün fotoğrafçılığı kritik bir rol oynar.
Devamını oku...