Euro 7 nedeniyle benzinli ve dizelli araçlar 2 bin evro pahalı olacak - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Euro 7 nedeniyle benzinli ve dizelli araçlar 2 bin evro pahalı olacak

Avrupa’da yeni çok katı Euro 7 emisyonlarının uygulanmasının, geleneksel motorlara sahip yeni arabaların ve kamyonetlerin ortalama fiyatını 2.000 evro artırması bekleniyor.

Dizel motorlu kamyon ve otobüslere yapılan zamların ise 12 bin evroyu bulması bekleniyor.

Birlik tarafından atıfta bulunulan yeni bir araştırmaya göre, özünde, Euro 7 emisyon önerisi, Avrupa Komisyonu tarafından bildirilenden 4 ila 10 kat daha yüksek doğrudan maliyet artışlarına yol açacak.

‘Frontier Economics tarafından yapılan bir araştırma, içten yanmalı motorlu otomobiller ve kamyonlar için araç başına maliyetin yaklaşık 2.000 evro ve dizel kamyonlar ve otobüsler için yaklaşık 12.000 evro olduğunu tahmin ediyor.
Bu rakamlar, Komisyon’un Euro 7 etki değerlendirmesindeki tahminlerinden (arabalar ve kamyonetler için 180 – 450 evro ve kamyonetler ve otobüsler için 2.800 evro) 4 ila 10 kat daha yüksektir’ denildi.

Bu, çok daha katı emisyonları karşılamak için çok daha fazla para yatırmak zorunda kalan şirketlere yeni ve büyük bir darbe. Yine aynı şekilde salgın ve Ukrayna’daki savaşın ardından araç fiyatlarının önemli ölçüde arttığını gören tüketiciler için de keza. Yeni emisyon kuralları, 2026/27’de gerçekleşmesi beklenen Euro 7 standardı yürürlüğe girdiğinde AB’de içten yanmalı motorlu yeni arabaların satışı için geçerli olacak.

Hibrit ve tamamen elektrikli otomobiller birçok durumda hala geleneksel otomobillerden çok daha pahalı olduğundan, tüketici seçenekleri sürekli olarak daralmakta. ACEA’nın ayrı araştırmasında, birçok Avrupalının fiyatları nedeniyle elektrikli araç satın almayı zaten zor bulduğuna işaret etmesi gösterge niteliğinde.

Ayrıca, Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nin, çok daha katı Euro 7 emisyonlarına rağmen, yakın tarihli bir çalışmanın bunun nitrojen oksit (NOx) emisyonlarında maksimum yüzde 4’lük bir azalmayla sonuçlanacağını gösterdiğine işaret etmesi de ilgi çekici.

Ayrıca ACEA tarafından alıntılanan aynı çalışma, ‘bu asgari çevresel faydalara rağmen, Euro 7 standartlarının tüketici ve üreticinin sıfır emisyonlu teknolojilere yaptığı yatırım üzerinde önemli bir etkisi olacağını’ gösteriyor.

”yan group

 

 

”Google

 

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Yunan sürücüler küfrediyor, korna çalıyor, aşırı hız yapıyor…

Bir araştırmaya göre Yunan sürücüler, küfür ediyor, gereksiz yere korna çalıyor, -bazen alkolün etkisiyle- aşırı hız yapıyor, emniyet kemerlerini takmayı unutuyor, diğer sürücülerle tartışmak için arabadan iniyor, direksiyonda telefonla konuşuyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 10 vatandaştan 8’i faturalarını ödemekte zorlanıyor

Avrupa seçimlerinden bir yıl önce Evrobarometre’de de görüldüğü üzere, son yıllarda yaşanan çoklu krizlerin etkisi hem ekonominin genel durumunda hem de vatandaşların mali durumunda belirgin.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Hangi otomobiller bu sene Yunanistan’da hiç satmadı?

Yunanistan’da faaliyet gösteren otomobil üreticilerinin büyük çoğunluğu otomobilleri sınıflandırmayı başarmıştır.
Devamını oku...