İnsan dışkısından üretilen hapa kullanım onayı verildi: Ölümcül ishale karşı etkili - Azınlıkça
YaşamYunanistan Batı Trakya Haber

İnsan dışkısından üretilen hapa kullanım onayı verildi: Ölümcül ishale karşı etkili

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), insan dışkısından üretilen bir hapın kullanımını onayladı. İlaç CDI’ya yakalanan kişilerde ölümcül ishal ve bağırsak inflamasyonuna karşı işe yarıyor.

FDA’nın çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre, Seres Therapeutics adlı şirketin ürettiği ilaç 18 yaş ve üzeri hastalar için kullanımı onaylandı.

Vowst adlı ilaç, clostridium difficile enfeksiyonunun (CDI) tedavisinde kullanılıyor.

Bu hastalık, insan bağırsağında yaşayan ve uzun süreli antibiyotik kullanımının bağırsak florasında tahribat yaratmasıyla kolonileşen c.difficile bakterisinin yol açtığı bir rahatsızlık.

CDI’ya yakalanan kişilerde ölümcül ishal ve bağırsak inflamasyonu görülebiliyor.

Vowst ise sağlıklı kişilerin dışkısından üretilen ve bu bakterinin yarattığı enfeksiyonun tedavisini sağlayabilen bir ilaç.

İsviçre merkezli Ferring Pharmaceuticals firmasının da bu hastalık için ürettiği ve dışkı nakli yönteminin kullanıldığı bir lavmanı mevcut. Seres’in ilacıysa hap şeklinde.

Analiz şirketi Oppenheimer’dan Mark Breidenbach, ilacın çok etkili olduğunu ve piyasadaki diğer alternatifleri geride bırakacağını Reuters’a söyledi.

FDA’in açıklamasında, tedavinin 4 doz olarak uygulandığı ifade edildi. Buna göre hasta her gün bir hap alıyor.

Yatırım bankası TD Cowen’dan Joseph Thome ise bu tedavinin hasta için toplamda 20 bin dolara mal olabileceğini belirtti.

Analist, Vowst’un ABD’de 2033’e kadar 750 milyon dolarlık satış rakamına ulaşabileceğini de ifade etti.

ABD’deki resmi verilere göre ülkede her yıl yaklaşık 500 bin kişi CDI hastalığına yakalanıyor. Bunlardan 15 ila 30 bini de ölümle sonuçlanıyor.

”yan group

 

 

”Google

 

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et