Pfizer, korona hapı testlerine başladı - Azınlıkça
Yaşam

Pfizer, korona hapı testlerine başladı

Koronavirüs aşısını piyasaya süren ilk firma olan Pfizer şirketi şimdi de korona hapını test etmeye başladıklarını açıkladı.

Pfizer şirketi, Kovid-19 virüsüne maruz kalanlar arasında enfeksiyonunun önlenmesi için araştırma amaçlı oral antiviral koronavirüs hapının test edildiğini duyurdu.

Bu konuda büyük bir çalışma başlattığını söyleyen firma ağızdan alınacak bir hap geliştirmeye çalışan tek ilaç şirketi değil. ABD merkezli Merck&Co ve İsviçreli Roche şirketleri de Kovid-19 için kolay bir antiviral hap geliştirmek için yarışıyor.

Oldukça ilerlemiş seviyede olan çalışmaca Pfizer’in PF-07321332 olarak isimlendirdiği ilaç test edilecek. Semptomatik Kovid-19 enfeksiyonu olan bir bireyle aynı evde yaşayan 18 yaş ve üstü 2 bin 660 sağlıklı yetişkinin katılımcı olduğu bu testi sonuçlarının yakında açıklanması bekleniyor.

Denemede, koronavirüsün çoğalması için gerekli olan önemli bir enzimin aktivitesini bloke etmek üzere tasarlanan PF-07321332, HIV enfeksiyonu için kombinasyon tedavilerinde yaygın olarak kullanılan eski bir ilaç olan düşük dozda ‘Ritonavir’ ile birlikte uygulanıyor.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Bilim insanları: Kuş gribi mutasyona uğradı, ölümcül türleri var

Bilim insanlarından kuş gribi virüslerinin mutasyonu uğradığını ve dünya genelinde ölümcül olabilen 8 türün dolaştığını kaydediyorlar.
Devamını oku...
Yaşam

BioNTech/Pfizer 5 yaş çocuklar için izin istedi

BioNTech/Pfizer şirketi 5 yaşından başlayarak 11 yaşına kadar olan küçük çocuklara da koronavirüs aşısı yapılması amacıyla AB’de izin başvurusunda bulundu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Türeci ve Şahin Yunan Cumhurbaşkanından ödüllerini aldı

Küresel koronavirüs salgının tüm dünyayı kilitlediği bir dönemde ilk Kovid-19 aşısını geliştiren BioNTech firmasının kurucu ve yöneticileri Dr. Özlem Türeci ve Dr. Uğur Şahin’e Selanik’te “İmparatoriçe Theophano” ödülü verildi.
Devamını oku...